Yeni pilotlara kapılarımızı açtığımız Akademi ligimizin 13. Sezonu çok yakında başlıyor. Sen de bu sezonda yer alıp diğer üst liglere katılmak için lisans almak istiyorsan zaman kaybetmeden kayıt olabilirsin. Yazımızın sonunda bulunan linkten kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Karma bir sezon olacaktır. RaceRoom yarışlarına katılmak için hiç bir ürün satın almanıza gerek yoktur. Sadece oyunu indirmeniz yeterlidir.

Peki Akademi Nedir?
Akademi daha önce farklı platformlarda yarışmış veya yarış oyunlarına merakı olan dostlarımızı daha profesyonel bir sürüş deneyimi yaşamalarını sağlamak amacıyla başlamış bir ligdir. Bu ligde yarışan tüm pilotlarımız SimRacersTR yönetimi tarafından özenle seçilip değerlendirilecektirler. Daha önce Arcade yarışlar ile uğraşmış arkadaşlar çekinmeden ligimize katılabilirler.

Neden Lisans Almalıyım?
Ödüllü yarışlara girebilmek için lisans sistemimize dahil olmanız ve en az (Bronz) lisansını almış olmanız gerekmektedir. Üst liglere girip daha kaliteli, daha profesyonel ve ödüllü yarışlara girebilmek için.

Yarışlarımız 15 Aralık 2020 tarihinde başlayıp haftada 1 yarış olmak üzere toplam 9 hafta sürecektir. Bu süre zarfında sürücülerimizin tüm hareketleri, kazaları değerlendirme altında olup lig sonunda en iyi Bronz lisans olarak mezun olacaklardır.

Bazı maddeler göz atalım

-Pilotların Lisans alabilmesi için en az 9 yarışın 6’sına katılması gerekmektedir. 6 yarış kotasını doldurmayan pilotlar lig sonunda lisans alamazlar. (Aynı araç ile 2 yarışa katılmayan bu duruma ek olarak lisans alamayacaktır.)
-Lig süresince aşağıdaki yarış kuralları geçerli olacaktır.
-Pilotlar yardıma ihtiyaç duydukları konular hakkında eğitmen pilotlardan destek alabilirler.
-Her yarış hakem heyeti tarafından izlenip değerlendirilecektir.
-Yarışlar YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacaktır.

Yarışlara katılmadan önce Akademi bölümümüzdeki konulara göz atmayı unutmayınız. > viewforum.php?f=29

Yarış takvimimiz aşağıdaki gibidir.
1. Yarış Vallelunga (AC) 15.12.2020
2. Yarış Silverstone (AC) 22.12.2020
3. Yarış Brands Hatch (AC) 29.12.2020
4. Yarış Monza (AC) 5.01.2021
5. Yarış Portimao Circuit (RR) 11.01.2021
6. Yarış RaceRoom RaceWay (RR) 19.01.2021
7. Yarış Nurburgring GP (AC) 26.01.2021
8. Yarış İstanbul Park (AC) 2.02.2021
9. Yarış Imola (AC) 09.02.2021

Araçlarımıza gelirsek :
1) BMW M235i (Skin Dosyası : Mediafire)
2) SILHOUETTE SERIES
3) Porsche Cayman GT4 Clubsport (Skin Dosyası : Dosya.co

Setup yapmak ve pit taktiği ayarlamak tamamen pilotlarımızın elinde olacaktır.

Şimdi kurallarımıza göz atalım.

/// Bu kurallar ihtiyaç olduğunda yönetim ekibi tarafından değiştirilebilir.

Katılım Koşulları

– Çalışan bir mikrofon ve yüklenmiş Discord programı (Sunucu Link >> https://discord.gg/Sr2rU3K )
– Direksiyon veya gamepad’e sahip olmak
– Orijinal Assetto Corsa oyununa, gerekli DLC paketlerine ve RaceRoom oyununa sahip olmak.
Porsche Cayman GT4 Clubsport aracı için : Porsche Pack #1 DLC
BMW aracı için : Dream Pack 1
Brands Hatch pisti için : Dream Pack 3

– CrewChiefpTracker ve Helicorsa programlarını kullanmak
– pTracker uygulamasına sahip olmak zorunludur kullanmayanlar 1 lisans cezası ve uyarı alacaktır. Tekrarında yarıştan diskalifiye olacaklardır.
– AC yarışlarında SimRacing Tools Anti Cheat kullanımı zorunludur. Kullanmayanlar 3 lisans cezası ve uyarı alacaktır. Tekrarında yarıştan diskalifiye olacaklardır. (viewtopic.php?f=2&t=1261)

Bilgi

– Nick kullanımı konusunda ufak bir kuralımız olacaktır. Yarıştaki nicklerimizde isim kullanılması gerekmektedir.
Örnek Nickler : Mehmet Erdem / [Takım Adı]Mehmet Erdem / Mehmet / Aranel_Mehmet

Sürüş Yardımları aşağıdakiler haricinde açık olabilir

– Traction control: Fabrika
– Fren yardımı: kapalı
– Pit yardımı: kapalı
– Dönüş(steering) yardımı: kapalı
– Otomatik vites: Fabrika
– Lastik battaniyesi : açık
– Sürüş yardımı ayarlarının istenen şekilde ayarlanıp ayarlanmadığını biz lobi ekranında görebiliyoruz. Sürüş yardımı kurallarına uymayanları anında şampiyonadan men edeceğiz.

Simülasyon Ayarları

– Lastik yıpranması: açık
– Araç hasarı: açık
– Araç performansı: Aynı
– Çarpışmalar: tam

Gecikmeli Başlamalar

– Bir yarış normal saatinden en fazla yarım saat gecikmeli başlayabilir.
– Yarışın gecikmeli başlamasına sebep olan kişiyseniz bile eğer gecikmişseniz sıralama turuna katılamazsınız.
– Her takımın şampiyona boyunca yalnız 1 kez bir yarışı geciktirme hakkı vardır.

Yeniden Başlamalar(restarts):

– Sıralama turları bitiminden yarışın başlamasına kadar 1 veya daha fazla sürücünün bağlantısının kopması veya bir hata ile karşılaşması uzun zaman kaybına neden oluyorsa (eğer yarışa başlamak için 5 kırmızı ışık yanmışsa yarış başladı kabul edilir),
– Yarış lideri 5 tur tamamlamadan önce 1 veya daha fazla sürücünün bağlantısının kopması veya bir hata ile karşılaşması uzun zaman kaybına neden oluyorsa,
– Yarış lideri yarışın %25’lik kısmını tamamlamadan önce 3 veya daha fazla sürücünün aynı anda bağlantısının kopması veya bir çeşit oyun hatası ile karşılaşması,
– Yarış lideri yarışın %50’lik kısmını tamamlamadan önce 5 veya daha fazla sürücünün aynı anda bağlantısının kopması veya bir çeşit oyun hatası ile karşılaşması,
– Yarış lideri yarışın %50’lik kısmını tamamlamadan tüm sürücülerin bağlantısı kopuyorsa,
gibi koşullarda yarışa yeniden başlanır.

Yarışın Yeniden Başlanmasına karar verildiğinde

– Sürücüler yeni yarışa katılır ve hareketli başlama(rolling start) gerçekleştirilir. Sürücü sıralamalarının hatırlanabileceği düşünülerek formasyon turu içinde sürücüler sırasını alır ve turun sonunda hareketli başlama ile yarışa başlanır.
– Sıralama turunda bağlantınız koparsa, yapmış olduğunuz tur zamanı geçersiz sayılır ve yarışa en arkadan başlarsınız.
– Sürücülerin bundan önce bağlantısı kopmuşsa veya herhangi bir problemi varsa, tekrar yarışa davet edilebilir fakat yarışa en arkadan başlar.
– Yeniden başlamış yarışın hava koşulları dinamik olabilir.

Rolling Start Prosedürleri (Formasyon turu)

-Oyunun ışıkları dikkate alınarak yavaş start alınır.
-Formasyon turunda bütün yarışçılar tek sıra halinde birbirlerini takip ederler sıralama turlarındaki dizilişlerine göre.
-Yarış başlayana kadar daima önündeki aracın arkasındaki yerinizi korumanız gerekmektedir,
-Formasyon turu süresince lastik ısıtmak için dalgalanma yapmak, ani hızlanmak-yavaşlamak ve temas yasaktır. Bu yasağa uymayan pilotlar için ceza uygulanacaktır. (Ceza maddesi 14) (Güncelleme 15.07.2016)
-Polü alan araç formasyon turunda hızı 130 Km/h ’yi geçmeyecek şekilde en son viraja kadar liderlik eder.
-Polü alan araç 2.tur için başlangıç çizgisini geçince yarış başlar.
-Başlangıç çizgisine kadar geçişler yasaktır. Geçen araç kural dışı geçiş yapmış sayılır ve ceza alır. Bir sonraki yarış sıralama turlarına çıkamaz.
-Temas kuralları/cezaları formasyon turunda da geçerlidir.

Sürücü Ceza Sistemi

SimRacersTR Akademi yarışları hariç diğer düzenlenen yarışlar kaza bildirimlerine göre kontrol edilecektir. Yarıştan sonraki gün itibariyle 48 saat içinde Hakem Heyetine kaza bildirmeyen pilotların temasları incelenmeyecektir.

Bu konuda sizden şunları istiyoruz:

– Kaza/olayla ilgili ne olduğunun (kendi gözlerinizle) bir tanımı.
– Nazik ve profesyonel olunuz, eğer sağa sola hakaret ederseniz itirazınız yok sayılabilir.
– Yapmış olduğunuz kaza bildirimlerinde, sizin bu kazaya/olaya karıştığınızı kanıtlayacak videoyu/görüntüleri hakem heyetine teslim etmek/sunmak zorundasınız.
– İtiraz size yapılmış ise nazik ve profesyonel bir dilde savunmanızı yapıp hakem heyetinin kararını beklemeniz gerekmektedir.
– Ceza verildi ve siz de bunun yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bir sürücü olarak temyize(karşı itiraz diyebiliriz) hakkınız vardır. Bu durum, ceza meselesini karar için 1 hafta erteler. Bu, avantaj elde etmek için kullanılamaz.
– Temyiz(karşı itiraz) hakkınızı kullanmak istiyorsanız cezaların açıklanmasını takiben 48 saat içerisinde bildirmelisiniz/başlığa yazmalısınız.

-YARIŞ KURALLARI-

Temiz Yarış

– Sizden tüm yarış boyunca temiz bir şekilde yarışmanızı rica ediyoruz, bu araçlar çarpışan araba değil ve pist üzerinde iki sürücü arasında hiçbir zaman temas meydana gelmemeli. Bunun olmasını önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalısınız. Yine de kazalar olursa ve kendinizi hatalı hissederseniz, mümkün olduğunda kaza yaptığınız sürücüye eski sırasını geri vermelisiniz. Lütfen bu iyilik size yapılmadığı zaman Teamspeak üzerinden bağırmayınız.
– Bir aracı kazara yoldan çıkarırsanız ya da kazaya yol açan sorumlu sizseniz, yavaşlamalı ve kazadan etkilenen araçların güvenli bir şekilde önünüze geçmesine izin vermelisiniz. Sadece, kazadan etkilenen aracın sürücüsü size sesli sohbet üzerinden “devam et, sorun değil” diye bildirirse bu kural geçersiz olabilir.
– Kasıtlı olarak başka bir araca çarpmaya tolerans gösterilmeyecektir ve o sürücü ceza alacaktır.

Öndeki Aracı Geçme

– Takip eden araç olarak, öndeki araca temas edilmemesi sizin sorumluluğunuzdadır. Öndeki aracı geçerken çok agresif olmayınız, rakibinize en ideal boşluğu bırakmak zorunda değilsiniz fakat rakibinizi sıkıştırmaya çalışmak agresif ve centilmence olmayan bir davranış olarak görülür.

Savunma(pozisyon koruma girişimleri)

– Savunma yapan araç olarak, savunma amaçlı yer değiştirme size 1 kere izin verilir, aşırı yer değiştirmelere (sağa sola hareket, zikzak) ve engellemeye izin yoktur. Takip eden aracı yoldan çıkarmaya zorlamayınız, bu agresif ve centilmence olmayan bir davranış olarak görülür. Takip eden araç sizin yanınızda viraja giriyorsa (hatta takip eden aracın burnu sizden öndeyse), çizginizi temastan kaçınacak şekilde ayarlamalısınız. Rakibinizin yanınızda olduğuna emin olmak için HeliCorsa uygulaması kullanılması önerilmektedir.

Köşe Kesme(corner cutting)

– Köşe kesmelere izin verilmez ve tolerans gösterilmez, sizden tüm süre boyunca en az iki lastiğinizle pist sınırları içerisinde kalmanız beklenir. Beyaz çizgiler pist kenarlarını belirler, kerb kenarlarını değil! Köşe kesmeyle avantaj elde edebilirsiniz ve buna izin verilmez. Bu durumlarda oyun kendi cezalarını uygulatıyor fakat bizim de bir sistemimiz var. Yol dışında bir aracı geçerseniz, o araca pozisyonunu geri vermelisiniz, oyun size gereken uyarıyı verecektir fakat vermediği takdirde sizden sistemimizin kurallarına tabi olmanız beklenir.

Sistemimiz yarış içi oyunun kendi cezaları ve yarış sonrası olarak 2 ceza sisteminden oluşmaktadır.

Oyun içi cezalar oyun tarafından otomatik olarak verilecektir.
1. Pist dışından 2 lastik bulunmasına izin vardır. 3. lastiğiniz pit dışına çıktığı anda ceza uygulanır.
2. Ceza yediğinizde çizginizden ayrılmadan cezanızı ödemeniz gerekmektedir. Pist içinde ani çizgi değişikliği arkadan gelen araçların kaza yapmasına sebep olacaktır.
3. Yol dışına çıkan araçlar piste geri dönerken tüm sorumluluk piste dönen araçtadır!

Yarış Sonrası Cezalar
Yarış sonrası cezalarını güncel hali için tıklayınız

Not 1: Hakemler uygun gördüğü taktirde kurallarda yazmayan cezalar verebilme inisiyatifine sahiptirler.
Not 2: Süre ihlalleri yarış sonunda pilotun yarış zamanına eklenerek uygulanır. Sıralama turuna katılmama cezası alan pilot cezayı aldıktan sonra katıldığı ilk yarışta bu cezayı uygulamayıp sıralama turlarına katılırsa o yarıştan diskalifiye edilir.
Not 3: 30 dakika ve altındaki sürelerde tamamlanan yarışlar için kurallarımızda yer alan ceza maddelerinin süre hesaplaması %50 olarak hesaplanacaktır.

Sıralama Turları Etiği

– Sıralama turlarında, piste tur zamanı yapmaya çıktığınızda, pistte boşluk bulmak sizin kendi sorumluluğunuzdur. Tur zamanı yapan bir araç, arkasından yaklaşan daha hızlı bir araca yol vermek zorunda değildir. Pistte arkanızı kontrolden bağımsız bir sürücü olarak, bir araç sizi geçebilir, zaten kasıtlı engellemeye izin verilmez.

Yarış Etiği

– Tüm sürücüler yarış boyunca sunucuda bulunmayı kabul eder.
– Yarış süresince konuşmak yasak değildir, fakat konuşmalarınızı yarışa uygun şekilde sınırlandırmanızı rica ediyoruz. Örneğin “Boundless’in kim olduğu” hakkında konuşmak uygun değildir.
– Biz anlıyoruz ki yarış boyunca kazalar olabilir ve bu da yarış düzeninizi bozabilir, fakat biz kazadan sonra toparlanıp devam etmenizi ve bunu yarış bitiminde tartışmanızı rica ediyoruz.
– Lütfen söz konusu kazayı yarış anında aşırı tartışmayın, çünkü bu hem diğer sürücülerin dikkatini dağıtır hem de devamında özel meselelere girilebilir, bunu yaparsanız cezalandırılırsınız.
– Çok konuşan sürücüler, pozisyonunu geliştirmeye odaklanmış sürücülerin dikkatini dağıtabilir ve yarışlarını tehlikeye sokabilir.

Yazının tamamını okuduysanız kayıt için buraya tıklayarak katılım formunu doldurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2020 - 2021 GT Masters Ligi Bilgilendirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Published
Categories Duyurular
Views 161

Comments

No Comments

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fotoğraflar

The access_token provided is invalid.

Twitter

Invalid or expired token.

Twitter

Invalid or expired token.

Next Match

Next match not found
Araç çubuğuna atla
casino maxi