logo6-300x3002000px-Spa-Francorchamps_of_Belgium.svg

 

 

 

 

 

 

 

Spa yarışı belki de sezonun en büyük kazasına sebep oldu. Bir çok yarışçının etkilendiği kaza, yarış sonrası ciddi görüş ayrılıklarına sebep oldu. Özellikle şampiyona da kullanılan puan sisteminin çok yanlış olduğu ve caydırıcılığı olmadığı düşünülüyor.

Hakemlerin sistemde değişikliğe gidebileceği konuşuluyor ama sezon ortasında bu ne kadar doğru olur takımlar bu değişikliği kabul eder mi bunların cevaplarını ilerleyen günlerde öğreneceğiz.

Yarışa döndüğümüzde Erşan çok ufak bir fark ile Serkan’ın önünde Spa ‘ya pole pozisyonunda başladı. Sıralama turlarında en dikkat çeken isim Mehmet(MUE)’in sondan ikinci olarak yarışa başlamasıydı.

Yeşil ışıklar yandığında ilk viraja büyük bir karmaşa ile girildi. İlk şikan olan Les Combes’e gelindiğinde hard lastiklerin ısınmamasından dolayı Efe Can spin attı. Tam piste dönerken aynı noktada takım arkadaşı Mehmet’te spin attı ve son 3 yarışta olduğu gibi bu yarışta da ACTR son sıraya geriledi. Tek fark Engin ve Semih’in onların yanında yer almamasıydı.

Yüksek hızda POUHON virajına girilirken yarışın ve sezonun en büyük kazası gerçekleşti. Taner aracın kontrolünü kaybedip pistte kaymaya başlamasının ardından arkasından hızla gelen Balcis Taner’den sıyrılamayarak, kafadan çarptı. Arkadan yüksek hızla gelen Engin ve Semih de bu kazaya karıştı. Kazanın şiddeti ile Balcis ve Engin virajın içine savruldu. Çabuk toparlayan engin hızlı bir şekilde yarışa döndü. Arka sıralarda viraja hızlı giren araçlar o kargaşadan çıkarken başka bir kazaya sebep oldular. Pist kenarından içeri girmeye çalışan Emin Burak’ın arkadan vurması ile savrulup Emre’ye çarptı. Aynı zamanda darbe alan Mehmet(MUE)’de pist dışına savruldu. Maalesef Mehmet bu hasardan sonra aracını piste çekip yarışa veda etmek zorunda kaldı.

Arka sıralarda kalan Mehmet ve Efe Can rakiplerini tek tek geçerek 8. ve 9.luğu aldılar. Yarışın bitimine bir kaç tur kala acaba bu şekilde mi bitirecekler derken iki takım üyesinin çok iyi baskısı sayesinde Burak CHICANE’a girerken geç fren yapıyor ve yarışı Efe Can ile Mehmet’in arkasında Spa ‘yı 9. olarak tamamlıyor.

Emre bir türlü üzerinde ki şanssızlığı atlatamıyor. Gene güzel bir yarışa imza atarken 7. olarak götürdüğü yarışı son 2 tur kala RAIDILLON EAU ROUGE üstünde pisti keserek 5 saniye cezası yiyor ve yarışı 10. tamamlayarak takımına 1 puan götürüyor.

Serkan yarışı lider tamamlayarak puanını 121’e çıkartıyor. Eğer büyük bir sıkıntı yaşamaz ise sezonu lider bitirecek gibi görünüyor. 2.lik için Engin ve Erşan arasında ciddi bir rekabet var. Engin yerini kaybetmek istemiyorsa hatasız devam etmesi gerekli.

DREAM Team sezonun ortasında takıma Adnan’ı transfer etti ve ekibini iyice güçlendirdi. ACTR artık her yarıştan kesinlikle puan almalı.

-Yarış Sonu Röportajlar –

-Mehmet Spa ‘yı neden tamamlayamadın, nasıl bir sorunla karşılaştın ? Yoksa bu organizasyona bir tepki miydi !

-Öncelikle organizasyona ve pilotlara hiç bir art niyetim yoktur. Sadece sinirli bir yapıya sahibim. Sezon içerisinde, en kötü yarışım oldu diye bilirim. İlk turun, ilk virajında yaşanan kaza ile alınan darbeler, kendini belli ediyordu. Beklediğim bir şeydi ve devam ettim. Birden fazla aracın karıştığı, POUHON virajında, takım arkadaşım ile yine kaza yaptık. Aracım ile yarış çizgisinde ilerler iken, POUHON virajına girmeden önce, bir kaç kişi yavaş ilerliyordu. Onlarda kaza yapanlardı. Virajı aldım, alır almaz, takım arkadaşım Burak, pist dışından pistte doğru yönelen araca çarparak spin attı. Tabi spin atana kadar ne olduğunu anlamadım. Pist dışından gelen aracıda göremedim. Benimde frene basma fırsatım olmadı. Çarparak bende spin attım. Bu kazadan sonrada, aracımın kondisyonunun düştüğünü fark ettim ve teknik sıkıntılar yaşamaya başladım. İkisi de birleşince, pit’e yarışın bitmesini beklemek için, döndüm.

-Sizin ve takımınızın adına kötü bir durum olmuş. Geçmiş olsun. Tüm Spa’yı karıştıran kaza olarak şampiyonanın simgesi olabilir. İspanya’da şimdiden size ve ekibinize başarılar.

-Teşekkürler.


 

-Engin son iki yarıştır hakemler ve kurallar hakkında herkesin ciddi bir şikayeti var. Bununla ilgili açıklama yapmak ister misiniz ?

-Yarışta rekabet arttıkça şikayetlerde artmaya başlıyor. Bu lig açısından güzel bir gelişme. Rekabet ortamında herkesin beklentileri de artıyor tabi ki bizde ACTR ekibi olarak yarışlarda temasları minimuma indirip herkesin daha fazla keyif almasını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde cezalar ve kurallarla ilgili birkaç değişiklik yapılacak. Ancak pilotların ve takımların daha yapıcı eleştiriler de bulunmaları ve biraz daha anlayışlı olmaları gerekmekte. Bir yarış bir başkası bize çarparken diğer yarış biz bir başkasına çarpabiliriz. Bütün motor sporlarında olduğu gibi burda da kazalar elbet olacaktır.

-Tüm yarışçılar gelişmeleri ve sonuçları merakla bekliyor.


 

-Spa ‘da da isminden söz ettirmeyi başardın Burak. İki yarıştır bir çok kazanın suçlusu siz görülüyorsunuz. Gerçekten dedikleri kadar var mı ? Yoksa kontrolsüz olan onlar mı?

-Evet iki yarıştır adım kazalarla anılıyor. Kimse hatasız değil benim de hatalarım var elbette kabul ederim. Geçen yarış anlamsız temaslar yaşandı benim de onların da hataları vardı. Spa’da o kadar dikkatli sürmeye çabalarken Emin’in dikkatsiz şekilde piste girme çabası ile temas yaşadık. Benim hatam burada frene basmamaktı. Çünkü böyle bir girişi beklemiyordum. Yarış bu her şey olabiliyor. Herkes daha dikkatli olmalı tabi ki öncelik savunma.

-Hakemler için bir şey söyler misin ?

-Yine ceza gören ben oldum buda son yarışta ki hakem kararına tepkimdir. Bir sonraki yarışta adımdan farklı söz ettirmeye çalışacağım.


 

Screenshot_marcas_toyota_corolla_spa_3-2-116-18-48-32 Screenshot_marcas_toyota_corolla_spa_3-2-116-18-49-33 Screenshot_marcas_toyota_corolla_spa_3-2-116-18-49-57 Screenshot_marcas_toyota_corolla_spa_3-2-116-18-50-56 Screenshot_marcas_toyota_corolla_spa_3-2-116-18-54-57 Screenshot_marcas_toyota_corolla_spa_3-2-116-18-56-25 12656427_10153562790393401_2021760804_o 12637395_10153562790323401_403455236_o

Engin‘e fotoğraflar için teşekkürler.

 

Bir sonraki etap Catalunya. İspanya’da görüşürüz.

 

 

 

Makaleler hakkında iyi kötü yorumlarınızı belirtirseniz memnun oluruz. Kalıcı bir site yapmak için sizin geri dönüşlerinize ihtiyacımız var. Her türlü fikirlerinizi admin@assettocorsatr.tk adresine bildirirseniz çok seviniriz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Spa-Francorchamps Ceza Alan Pilotlar başlıklı makalemizde actr, assetto corsa ve assetto corsa türkiye hakkında bilgiler verilmektedir.

Author EfeCan
Published
Categories Lig Haberleri
Views 319

Comments (4)

 • adnan
  adnan
  3 Şubat 2016 at 20:49 Reply
  hocam benden bahsetmissin dream team iyice güclendi demişsiniz ama ben o kadar iyi bir oyuncu değilim beklentiyi yi yüksetmeyelim neyse genede sağol:)
  • 5 Şubat 2016 at 09:26 Reply
   hocam derecelerin ortada olanı söyledik biz =)
  • 5 Şubat 2016 at 09:26 Reply
   röportaj için tekrar teşekkürler.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fotoğraflar

The access_token provided is invalid.

Twitter

Invalid or expired token.

Twitter

Invalid or expired token.

Next Match

Next match not found
Araç çubuğuna atla
casino maxi