Project CARS‘ın 1. Sezonunda ikincilikle yetinmek zorunda kalan Skydive takımının üyeleriyle kısa bir söyleşi yaptık, kendilerine ilk sezondaki Skydive ruhu ve bu sezon ki arasında fark olup olmadığına ve sezon hakkında sorular yönelttik ve güzel cevaplar aldık, dilerseniz hep birlikte takım pilotları Kemal Altıparmak ve Semih İzgi‘nin vermiş olduğu cevaplara bakalım.

 

Soru: Skydive olarak ilk sezon da harika işler çıkarmıştınız, Kemal’in Donington yarışına katılamaması Aegean Racing’i şampiyonluğunu kolaylaştırırken sizi ikinci sıraya itmişti. Şimdi ise sıralamada yine ikinci sıradasınız bu sefer şampiyonluk için planlarınız nelerdir?

Kemal: Skydive Racing takımını ilk kurduğumuz günden beri Semih ile çok iyi bir uyum yakaladık. İlk sezonda sadece bir yarışlık oyun ile ilgili bir hata sonucu oluşan eksikliğimden dolayı ve son yarışta gereksiz zorlamamdan ötürü şampiyonluğun gitmesi bizi çok üzmüştü. Bu dediğim durum ilk sezonda yani herkesin grubumuza yeni yeni alıştığı dönemdeydi. Şu an ise bilhassa pro pilotlar ciddi şekilde hızlı ve bu durumu da göze alarak her yarışa ayrı taktik çalışmaları yapıyoruz. Semih‘in bana göre daha çok ön sıralarda olması, son yarışı kazanması ve benim de üst sıraları zorlamaya başlamam ile şampiyonluk potasına girdiğimizi düşünüyorum. Önümüzde olan üç yarış bu anlamda zor olacak, kendi kendimize yaptığımız baskımız var ve bu bizim daha fazla konsantre olmamıza olanak sağlıyor.

 

Semih: Skydive Racing sıra dışı ruha sahip bir takım. Kurulduğumuz günden itibaren belki en hızlı değildik ama liderlik mücadelelerinden hiç kopmadık. Bahsettiğiniz gibi yaşadığımız talihsizlikler sebebi ile mutlak şampiyonluğu kaybedip büyük bir üzüntü ile garajlarımızın kapılarını kapattık. LMP2 Sezonunun başlamasıyla Kemal ile kaldığımız yerden aynı ruh ile devam ettik. Özel nedenlerle ilk yarışa katılamadım ve daha ilk yarışta ciddi puanlar kaybettik. Sonraki yarışlarda Kemal’in antrenmanlarda uçmasına rağmen yarışlarda yaşadığı sorunlar takımın iddiasını azalttı fakat son 2 yarışta güzel puanlar çıkarttık ve Skydive Ruhu ile mücadeleye tekrar ortak olduk. Geriye 3 yarış kaldı ve geçen yıl yarım kalan işimizi bu sezonda bitirmek istiyoruz.

 

 

Soru: Uzun zamandır ikinciliklerle yetinirken son yarışta liderliği ele geçirdin Semih, öncelikle bunun için tebrik ederiz. Setup konusunda ne denli bilgi sahibi olduğun ve aracını da ne kadar iyi kavradığın ortaya çıkıyor bu şekilde, amatör pilotlara tavsiyelerin olacak mı?

Semih: Sanırım yarış/podyum oranında en yüksek oranlardan birine sahibim (19 yarış 16 Podyum). Üst üste gelen ikincilikler şampiyonadan kopmamamızı sağladı ama çoğunda daha iyilerini hedeflediğimiz için tatmin olmuş değiliz. Bu araçla ve Kemal gibi mükemmel bir takım arkadaşı ile çok daha önlerde olmayı umut ederdim. Henüz geç değil, denemeye devam edeceğiz.

Çocukluktan bu yana motor sporlarına olan ilgim ve bilgim setuplara doğru bir şekilde yansıyor. Genelde en hızlı değil, sürüş tarzıma en çok uyan aracı uyarlamaya çalışıyorum. Tabi kullandığımız simülasyon her ayarı doğru yansıtmayabiliyor ama tek seferde en doğru ayarı tutturduğumuz oluyor. Kemal ile güzel bir işbirliğimiz var ve birbirimize önemli datalar sağlıyoruz.

Amatör arkadaşlarıma tavsiyem öncelikle pistleri ve fren noktalarını doğru saptamaları. Gerekirse o pistteki gerçek ve simülasyon yarışlarını izleyerek sabit, ofansif ve defansif yarış çizgisi ve fren noktalarını öğrenmeleri gerekiyor. Daha sonra araçlarında istemedikleri tepkileri azaltan, istedikleri tepkileri arttıran setupları uygulamalılar. Zaten setup menüsünde hangi ayarın ne etkileri olacağı açıkça yazıyor. Unutmasınlar ki yapacakları her ayarın artı ve eksileri var. Zamanla tecrübe kazanılacak bir konu ama önce denemek lazım…

 

 

Soru: İlk 3, özellikle de Brandsh GP’de yaşadığın talihsizliklerden sonra performansın artarak ilerliyor. Deneyimli bir pilot olduğunu önceki sezonlardan biliyoruz, buna istinaden yükselen grafiğinizi neye bağlıyorsun?

Kemal: Grafik, veri olarak baktığımızda yükseliyor olarak gözükebilir ancak bilhassa son iki yarışta diğer pilot arkadaşlarımın katılamaması ya da yarış için performanslarından ötürü daha üst sıralarda yer alabildim. Bu sezon çokça kez direksiyonum ile ilgili sorun yaşadım, son yarış dahil beş yarışın dördünde olan bu sorun, gerçek performansımın en az iki saniye altında kalmama sebep oldu. Yaptığımız antrenman sürelerinin yakınından bile geçemedim yarışlarda. Bu sorunu çözmek için farklı denemeler yapıyorum, umarım sonraki üç yarışta bunu yaşamam ve yarış kazanabilir bir pilot olduğumu gösterebilirim

 

Soru: Son olarak geride kalan yarışlar için Skydive hayranlarına söylemek istediğiniz bir şeyler ya da eklemek istediğiniz şeyler var mı?

Kemal: Takım olarak daha iyi işler yapacağımıza inanıyoruz, başlıca amacımız fair-play kuralları dahilinde centilmence ve en yüksek performans ile yarışları tamamlamaktır. Kalitesi çok üst seviyede olan bir pro ligimiz var, her ihtimali düşünüp daha ilerisini görerek buna göre strateji geliştirmeyi hedefliyoruz. Gözünüz üzerimizde olsun.

Semih: Skydive eminim tüm pilot arkadaşlarımızın takdiri ile özel bir takım. Fırsatımız olsa geriye kalan tüm sezonlarda da birlikte yarışmaya devam ederiz. Her yarışta dünya rekoru seviyesinde turlar atan pilot arkadaşlarımızla yarışmak ve bir gün onlara karşı şampiyon olmak en büyük gayemiz.

 

Project CARS’ta LMP2 Sezonumuz için kullandığımız araçlar tasarımlarını yaptığı için Skydive üyesi Kemal Altıparmak’a tekrar teşekkür ederiz. Skydive’ye de şampiyonluk yolunda başarılar diler, vermiş oldukları cevaplar için de Semih İzgi ve Kemal Altıparmak’a tekrar teşekkür ederiz.

 

Bir önceki yazımız olan Road America'da LMP2 Rüzgarı! başlıklı makalemizde america, pcars ve pist şampiyonası hakkında bilgiler verilmektedir.

Author mstbrnc
Published
Views 673

Comments (2)

    • 17 Kasım 2017 at 11:55 Reply
      Roportaj için teşekkür ederiz. Tüm SRTR ve Pcars Ekibine selamlar.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fotoğraflar

The access_token provided is invalid.

Twitter

Invalid or expired token.

Twitter

Invalid or expired token.

Next Match

Next match not found
Araç çubuğuna atla
casino maxi