Resim

WTCC Yarış takvimimiz hemen ekranlarımızın sağında belli oldu. Fransa ile şampiyonamıza start veriyoruz.

Yarışlar bize ait olan simracerstr serverında yapılacaktır. Serverı bulmak için multiplayer bölümünde server ekranında alfabetik sıraya göre aratıp serverımızı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yarış gününe kadar server pratik modda aktif kalacaktır. Yarış günü saat 21:00‘de server yarış moduna geçecektir. Bu andan itibaren 60 dakika pratik olarak düzenlenip, devamında 20 dakika sıralama ve 30 dakika yarış şeklinde yarış tamamlanacaktır. Anlaşılacağı üzere pilotlarımız yarışa katılmak için en geç 22:00‘de servera giriş yapmış olmaları gerekmektedir.

Yarış Detayları:

Zorluk-GetReal
Yakıt Tükemi-Gerçek Zamanlı
Görsel Hasar-Gerçekçi
Mekanik Hasar-Açık
Pist Kesme Kuralı-Pisti kestiğiniz zaman oyun size gerekli uyarıları yapıyor. İlk olarak uyarıyor devam etmesi durumunda pitten geçiş cezası ve halen devam ediyorsanız diskalifiye oluyorsunuz.

Şampiyona Pilot Puanlaması:

1. – 20 / 2. – 17 / 3. – 15 / 4. – 13 / 5. – 11 / 6. – 10 / 7. – 9 / 8. – 8
9. – 7 / 10. – 6 / 11. – 5 / 12. – 4 / 13. – 3 / 14. – 2 / 15. – 1

Şampiyona Takım Puanlaması:

Takım pilotlarının aldığı toplam puan sayısı / takımdaki pilot sayısı = Takım puanı
Önemli not: Takımdaki pilotların yarışa katılıp katılmadığı gözönünde bulundurulmaz.

Şampiyona Marka Puanlaması:

Aynı marka araçların aldığı puanlar / aynı marka araçtaki pilot sayısı = Marka puanı

Pilotlar yarışlara kendi isimleri ile katılmak zorundadırlar.

Pilotlar şeçtikleri araçlar ve kapı numaraları dışında herhangi bir araçla piste çıkmaları dışında o yarıştan diskalifiye edilecektir.

Sıralama turları başladıktan sonra yarış sonlanana kadar lobide mesaj yazmak ETİK DIŞI hareket kabul edilecektir( hakem ve yöneticilerin uyarı mesajları ve onlara verilecek cevaplar hariç). İletişim için diğer iletişim kanalları kullanılması tavsiye edilir. Hemen yarış öncesi iyi şanslar dilemek serbesttir.

Yarışlar standing start şeklinde yapılacaktır.

Team Speak kullanırken bas konuş özelliğini devreye sokmanız gerekmektedir. Sürekli konuşmalar diğer pilotları rahatsız edebilir. Diğer pilotlara karşı lütfen saygılı olun.

Yakın ama temiz yarışmayı destekliyoruz. Lütfen diğer sürücüleri rahatsız edecek hareketlerden kaçının. Aşırı hırs ile geç fren ve kamikaze gibi dalmalar yapmayın.

Yarış sırasında yan yana geldiğinizde diğer sürücüye Team Speak’ten pozisyonunuzu bildirerebilirsiniz. Böylelikle istenmeyen kazalardan uzak durulabilir.

Diğer araçların nerede olduğunu anlamak için uygun bir uygulama kullanın.

Pozisyonunu savunmak için sadece bir tek yöne harekete izin verilir, o da uygun bir anda yapılmalıdır. Zik zak yapıp diğer sürücüyü engellemek cezaya yol açar.

Diğer bir sürücüye temas ederek pozisyonunuzu geliştirirseniz, mümkün olan en kısa sürede pozisyonu geri vermelisiniz aksi durumda ceza uygulanacaktır.

Atak yapmak için takip ettiğiniz araçla aranızdaki boşluk atak yapmak için uygun bir mesafede olmalıdır.

Pist üzerindeki hatalı olduğunu düşündüğünüz davranışı en erken yarıştan 24 saat sonra, bu süre başladıktan 36 saat içinde de protesto formu düzenleyip yapmalısınız. Başvurular seriden sorumlu adminlerden birine özel mesaj atılarak yapılır. Bildirilen süreler dışında yapılan başvurular incelenmeyecektir.

Protesto formu aşağıdaki sorular doldurularak hazırlanır.

Yarış pisti:
Olaya karışan pilotlar:
Kaçıncı tur:
Kaçıncı viraj:

Protesto formu yollanırken sorular dışında herhangi bir yorum yazılırsa incelenmeyecektir. Formu doldurmadan önce hatalı olduğunu düşündüğünüz sürücülerin kameralarından olay anını tekrar izleyip sonra formu doldurun.

WTCC serisinde, yarış sonrası halka açık alanlarda başka bir pilotu en ufak rencide edici bir yorum yapılırsa yorumu yazan hakkında cezai işlem uygulanıp yorumu silinecektir. Örneğin: ” 12. virajda x bana dalarak çarptı ve yol dışına attı. ” yerine ” 12. virajda x ile yaşadığım temas sonucu pist dışında kaldım. ” gibi uygun bir dil kullanılmalıdır. Cezai işlem; mesaj yasaklaması veya seriden men edilmeye kadar gidebilir. Kişisel tartışmalarınızı birbirinize özel mesaj göndererek yapınız.

Yarış içi cezai işlemler:

Diğer pilotlara karşı kasıt taşıyan hareketlerde bulunmak ya da teşebbüs etmek: Süresiz olarak seriden men edilir. Diğer serilerde yarışıyor ise oradaki pozisyonunu da etkileyebilir. Bütün puanları silinir.
Kontrolsüz ve önlenebilir temas: Uyarı cezası veya bir sonraki yarış sıralama turlarından men edilmek.
Kontrolsüz temas: Bir sonraki yarış sıralama turlarından men edilmek+ilk tur sonunda pitten geçme cezası çeker.(İnceleme ile Hakem Heyeti Tarafından Değerlendirilecektir)
İki kez arka arkaya veya toplamda 3 kez uyarı cezası alanlar bir sonraki yarışta sıralama turlarından men edilir+ilk tur sonunda pitten geçme cezası çeker.

Protestodan sonra ceza alan pilotun itiraz hakkı yoktur. Pistte temiz olmaya ve diğer pilotlara karşı saygılı olmaya özen gösteriniz.

Antrenman turları da dahil, pit yolunda veya pistte başkalarının sürüşünü tehlikeye atacak kişiler için de ceza uygulaması yapılacaktır.

Teknik aksaklıklardan oluşacak hatalardan yarış organizasyonu ve hakem heyeti sorumlu değildir.

Teknik aksaklıklar dışında yarışta kesinlikle tekrar başlangıç yapılmayacaktır.

Kayıt Sayfası

*Şampiyona ile ilgili sorularınızı bu başlık altından sorabilirsiniz.
**Detaylar geldikçe güncellenecektir.

Araç çubuğuna atla
casino maxi