Pilotlar şampiyonunun Ortombo sponsorluğunda Thrustmaster T300 GT kazanacağı Platin GT3 ligimiz rFactor 2 simülasyonunda başlıyor. Detaylarını aşağıda paylaştığımız ligimizin tüm yarışları YouTube kanalımızdan canlı olarak yayınlacaktır. Kanalımıza abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/simracersturkey

Platin ligde uygulanacak yarış ve organizasyon kurallarına bu sayfadan ulaşabileceksiniz. Sitenin etik genel kuralları her seride olduğu gibi burada da geçerlidir. Öncelikle bu kuralları buraya tıklayarak okuyunuz.

Organizasyon kuralları ve uygulamaları:

-Turnuva 2018 – 2019 yılında rFactor 2 simülasyonunda, GT3 DLC ile GT3 klasmanında yapılacaktır.

-GT3 sınıfındaki araçlar, rF2’nin kendi içindeki GT3 DLC araçlarının tamamını kapsar. Her takım istediği aracı seçmekte özgür olup, tek model araç kullanmak zorundadır.

-Organizasyon süresince 9 adet belirlenmiş takım 2018 – 2019 sezonu içinde yarışma hakkı elde etmiştir. Bu takımların listesi aşağıda yer almaktadır.

-Takımlar en az 2 araçtan oluşmak zorundadır ve takımlar yarışlara en az 2 araç ile katılmalıdır. Takımlar rF2’nin grid sayısındaki esnekliği nedeniyle daha fazla araç ve pilot yarıştırabilirler. Bu konuda katılım bağış ücreti kurallarını kontrol etmeniz gerekmektedir.

-Araç numaraları, takımlar tarafından 10’luk sisteme göre, 10 ve üzeri rakamlardan oluşması gerekmektedir. Takımlar numaraların uygunluk durumunu yönetime sorarak teyit etmesi gerekmektedir.

-Takım puanları, takımın pistteki en iyi dereceyi yapan 2 aracının yarış bitiriş puanları ile hesaplanacaktır. 3 ve fazlası sayıdaki pilotların puanları “Pilotlar Şampiyonası” kapsamında hesaplanacaktır.

-Yarışa katılacak pilot kadroları takımların kendi tasarrufunda olup, turnuva sırasında yapılacak pilot değişimleri yönetime bildirilmek zorundadır. Bildirimi yapılmamış pilottan dolayı doğacak aksamalar tamamen takımın sorumluluğundadır.

-Pilotların lisansları araçlarına uygun olmalıdır. Dışarıdan alınacak pilotlar için referans sistemi uygulanabilir. Bundan yararlanmak isteyen takım sahipleri yönetime başvurabilirler.

-Takımlar her yarış en az 2 araç piste çıkarmak zorundadır. Pilot sayısına uymayan takımlar “Takım Prestij Puanı” sisteminde ceza alacaktır.

-Organizasyon sırasında yönetim, bütün pilotların yüklemesi gereken uygulamaları bildirecektir. Bu uygulamaların düzgün çalıştırılmamasından dolayı seanslarda ( sıralama ve yarışta dahil ) pilotların aldığı sonuçlar geçersiz sayılabilir. Bunun için hiç bir istisna olmayacaktır. Uygulamaları yüklememekte veya düzgün kullanımını sağlamamakta direnen pilot takım sahibinin onayı alınmadan turnuvadan men edilecektir.

-Yarış haftası 4 günden oluşmaktadır. Yarışa katılacak her pilot mutlaka aşağıda belirtilen resmi antrenman seanslarından bir tanesine katılmak zorundadır.

1.Antrenman: Pazartesi
2.Antreman: Salı
3.Antrenman: Çarşamba
Sıralama ve Yarış: Perşembe (6 Saatlik yarışlar için Cumartesi)

-Turnuva süresince takımların kazandığı ödüller takım sahiplerine iletilecektir. Ayrıca pilotlar klasmanında kazanılan ödüller ise pilotlara iletilecektir.

-Herhangi bir sebepten dolayı ligden men edilen bir takım veya pilot hiç bir surette ödül talep edemez.

-Takımlar yapacakları bağışları sezon öncesinde yapabilirler.

-Takım ödülleri sezon sonunda takım patronlarına iletilecektir.

-Kişisel oluşan teknik hatalar pilotun sorumluluğundadır. Bu gibi durumlar kronik hale gelir ise yönetim pilotun yarışlara katılmasına izin vermez ve takım sahibini uyarır.

Yarış Kuralları:

-Yarışa katılacak her pilot mutlaka yukarıda belirtilen resmi antrenman seanslarından bir tanesine katılmak zorundadır.

-Sıralama turları tek seans olarak gerçekleşecektir, çıkış turundaysanız diğer sürücüleri engellemekten kaçının ve piste çıkmak için uygun boşluğu kollayın.

-Sıralama seansları pist uzunluğuna göre değişkenlik gösterebilir. Bunun bilgisi her yarış öncesi verilecektir.

-Sıralama turlarına çıkan pilot yarışa başlayacaktır.

-Hareketli başlangıç yapılacaktır. Formasyon turu sonunda son şikan dönüldükten sonra yarış temposuna başlanır. Formasyon turunda tempo aracı pole pozisyonundaki araçtır ve en fazla 150 km gitmelidir. Tempo aracı arka düzlüğe gelince biraz hızını düşürüp arkadaki araçların tek sıra halinde dizilmesini sağlamalıdır. Formasyon turunda ve ilk turlarda acele etmeyin. Hem başkasının hem de kendi yarışınızın bozulmasına sebep olmayın ve yarışın uzun olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu yarış ilk turda kazanılacak türde bir yarış değildir.

-Uzun yarışlarda pilot değişimi uygulanabilir. Pilotun en az veya en fazla sürüş zaman kısıtlaması yoktur. Pilot değişimi ilgili yarışın başlığında belirtilecektir.

-Pilot değişimini pratikte bilmeyen pilotlar mutlaka yarış öncesi hem aracı almak hem de vermek ile ilgili sunucuda mutlaka pratik yapsınlar. Aracı teslim almak için sunucuya ” SPECTATE ” özelliği ” ON ” iken girmelisiniz. Buna çok dikkat edin. Sunucuya girmeden önce gelen menüdeki ayarlar kısmından bunu ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde sunucuya girdikten sonra garaj menüsünde takım arkadaşınızı seçip ” P ” tuşuna basıp ardından ” RACE ” bandını tıklayıp bekliyorsunuz. Bu sırada ekran bilgi kısmında ” x driving with you ” diye bir yazı belirecek. Bu artık aracı alan pilotun hazır olduğu anlamına gelir. Aracı teslim edecek pilot pitstop için atadığı düğmeye basarak pit menüsünü aktif hale getirip kendi isminin yazdığı kısma kaydıracak menüyü. Kendi ismi çerçeve içine gelince aktifleştirme tuşu ile o satırda diğer pilotun ismini aktifleştirecek. Artık pilot değişimi için her şey hazır.

-Aynı araçta yarışacak pilotların setupları aynı olmak zorundadır. İstisnai olarak lastik basınç ve çeşit, direksiyon dönüş oranı, benzin miktarı farklı olabilir. Setup ismi de dahil, setuplar içinde bir farklılık varsa değişen pilotlarda, setup çalışmaz. Rastgele bir şey çıkar ortaya. Bu tip beklenmedik durumlarla karşılaşmamak için mutlaka bol bol araç değişim antrenmanı yapın.

-Takım sahipleri yarış kuralları konusunda pilotlarını bilgilendirmelidir. Kurallara yanlışlıkla da olsa uymayan pilotun takım sahibi uyarı alacaktır. Lütfen herkes tüm kuralları tekrar okusun.

-Temas kuralları/cezaları formasyon turunda da geçerlidir.

-Platin Ligine özel olarak takım adını belirten isim kullanımı yapılacak. Pilotlar takımlarının kısaltmalarını isimlerinin önüne eklemelidir. Örnek : [SRTR] Mehmet Erdem – SRTR // Mehmet Erdem gibi.

Puanlama:

1. 25 puan / 2. 18 puan / 3. 15 puan / 4. 12 puan / 5. 10 puan / 6. 8 puan / 7. 6 puan / 8. 4 puan / 9. 2 puan / 10. 1 puan

-Yarış süresinin % 75’ini tamamlayan puan almaya hak kazanır.

-Yarışın % 50’lik kısmı geçildikten sonra sunucuda herhangi genel bir teknik arıza oluşursa, yarış o anki sıralamada tescil edilir. Doğru sıralama bilgisi olmadığı takdirde tekrar veya iptal edilir.

-6 saatlik yarışlarda kazanılan puan iki ile çarpılır.

Yarış Takvimi:

18.10.2018 İnterlagos 90 dk
01.11.2018 Monza 90 dk
15.11.2018 Road America 90
*01.12.2018 Spa(6 Saat) x2 puan
13.12.2018 Silverstone 90 dk
27.12.2018 İstanbul 90 dk
10.01.2019 Sebring 90 dk
*26.01.2019 Lemans(6 Saat) x2 puan

*6 Saat olarak gerçekleşecek olan yarışlar Cumartesi akşamı yapılacak şekilde takvim düzenlenmiştir. Diğer yarışlarımız Perşembe günleri gerçekleşecektir.

 

Kuralların devamına buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Assetto Corsa Competizione Bugün Çıkıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Published
Views 146

Comments

No Comments

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Aktif Şampiyonalar

DTM Şampiyonası 2018 (RR)

Akademi Sezon 7 (AC)

Platin e-sport ligi Super Cup serisi (AC)
SuperCUP TV8,5’da yayınlanmaktadır

Fotoğraflar

Twitter

Invalid or expired token.

Twitter

Invalid or expired token.

Next Match

Next match not found
Araç çubuğuna atla