151000303035_1WbcsXE0

Selam pilotlar,

Nurburgring Gp etabını geride bırakırken Serkan’ın sondan gelip yarışı lider tamamlaması en çok konuşulan konuydu. Çok temiz bir yarış çıkartarak en arka sıralardan gelip farkla 1.liği aldı.

Geçen etap bir yarışçı eksiğine rağmen ilk 5 içinde yer alan ACTR ekibi, bu etapta daha ilk turu bitirmeden son 3’e demir attı. İlk virajda yaşanan zincirleme kaza Mehmet ve Efe Can’ı etkilerken, Dunlop Kahre’de yola tutunamayan  Engin’de pist dışına çıkarak takım arkadaşlarının arasına katıldı. Ancak Engin çok iyi toparlayarak yarış sonunda 2.liği kazandı.

HAWK ekibinin yeni yarışçısı Burak belli ki takımına baya güç katacak. Katıldığı ilk etaptan 3.lükle ayrılan Burak ne kadar iyi bir yarışçı olduğunu şimdiden herkese gösterdi.

Uzun bir süre beraber giden MUE ve Balcis, 16. turda Dunlop virajında MUE’nin içeriden girip Balcis’e temas etmesi ile pist dışına çıktılar ve uzun süredir onları takip eden Efe Can son 2 tura önde girdi. Ancak lastikleri biten Efe Can bu durumu çok fazla değerlendiremedi ve tekrar ikiliye geçildi. Ardından bir de 5 saniye, 35 Km/h cezası alıp Mehmet Erdem’e de geçilip 9. sırada yarışı tamamladı.

Bir sürprize imza atması beklenen Emre, uzun süre üst sıralarda götürdüğü yarışı son turlara girerken basit hatalardan dolayı, üst üste yaptığı kazalar sonunda aracını pert etti ve yarışa devam edemedi.

Üst sıralar için pek bir şey söylenemez ama orta sıralar gerçekten çok sıcak. Buradan bakabilirsiniz.

-Yarış Sonu Röportajlar –

-Serkan alaycı bir şekilde sıralama turlarına çıkmadın ve sonuncu başladın ama yarışı gene lider bitirdin. Nasıl bu kadar iyi olabiliyorsun ?

-Öncelikle amacım kimseyle alay etmek değil. Semih ve Uğur olmadığı için ortada beni tehdit edecek bir unsur göremedim ve kendi yarışıma zevk katmak için sondan başlama kararı aldım. Daha antrenman seansında rakiplerin derecelerini görünce yarışı sondan başlasam da rahat kazanabileceğimin farkındaydım. Gelelim nasıl bu kadar iyiyim? Açıkçası sim dünyasına girdiğimde bu işi aşırı heyecanlı ve tutkuyla yapıyordum. Araç ayarları konusunu hiç araştırmadım şu anda bile hangi parça ne işe yarar çok önemsemem sadece aracımı piste çıkarır pistin en uç noktasına kadar aracı zorlar kendimi iyi hissetmediğim virajlara göre aracımı düzenlerim. Bugüne kadar acaba, yaptığım setuplardan dolayımı bu kadar hızlı sürebiliyorum diyordum ama burada eşit araçlarla da muazzam bir hıza ulaşabiliyorum kısacası bu iş yetenek işi.

-Yetenek olduğu kesin ama tecrübe de gerçekten kendini belli ediyor. En yakın rakibinize 1-2 saniye fark atıyorsunuz. Belli ki diğer yarışçıların daha zamana ihtiyacı var.

Teşekkür ederim tecrübe ikili mücadeleler de temas yaşamadan geçiş yapmak için kazanılması gereken önemli bir unsur rakibin nerede ve nasıl davranacağını kestirebiliyorum. Aracıma o duruma göre yön verebiliyorum.

-Eminim ki kendini bu ligin üstünde görüyorsun, peki bu yarışlardan keyif almanı engelliyor mu ?

-Kendimi bu ligin üstünde görüyor muyum? EVET FAZLASIYLA! Bu yarışlardan keyif alabiliyor muyum? Benim yarış kazanmamı engelleyecek biri olmadığı sürece hiç bir yarıştan istediğim zevki alamıyorum.

-Tekrar tebrik ediyorum sizi, arkanıza dikkat edin demek isterdim ama arkanızda sadece ufuk çizgisi oluyor genelde 🙂

Rakiplerim arasında istikrarlı turlar atabilen sürücüler var sadece pistin limitini bulmak için zorlamaları yeterli. Arkamda her zaman gözümü korkutacak rakipler olmasını tercih ederim. Silverstone da görüşmek üzere.

 


-Merhaba Taner. Öncelikle iyi bir yarışçı olduğunuzu biliyoruz, neden ilk 3 etabı tamamlayamadınız, hırsınızın kurbanı mı oldunuz ?

-Merhaba, teşekkür ederim övgü için. Öncelikle şunu belirtmem de fayda var. Ben sprint yarışçısı değilim, endurance yarışçısıyım. Hepimizin bildiği gibi sprint yarışlarında taktikten çok hızlıca sonuca ulaşmak önemli. Bu yüzden sürüş tarzımı değiştirmek zorundaydım. Daha agresif ve sürekli daha hızlıya odaklı bir tarz benimsemem lazımdı. Endurance yarışından sonra sprint yarışına adapte olmak bir geçiş süreci gerektiriyor. Bu geçiş süreci biraz sancılı oldu benim için. İlk üç yarışı tamamlayamadım. Hırs benim için kontrolsüz ve olumsuz bir anlam ifade etmiyor. Tam tersi stresli anlarda bile kontrolümü kaybetmem, ne yaptığımı bilirim. Ama mekanik olarak altınızdaki araç ne yaptığını bilmeyebilir. Bu bilgiden yola çıkarsak hırs ve tarz kurbanı oldum diyebilirim.

-Belki o 3 etabı tamamlasaydınız takımınızın lider konumda olabilirdi. Kendi aranızda bu durumu konuştunuz mu ? Bundan sonra ki etaplarda ki katkılarınızla takımınız şampiyon yapabilicek misiniz ?

-Takımımızın konumu üzerinde takım arkadaşım Serkan’la konuşup bir kaç ufak nokta üzerinde fikir telakkisi yaptık ve işe yaradı. Rahat rahat duble yapacağımız bir yarıştı aslında ufak aksiliklerle böyle tamamladık. Silverstone’dan da güçlü bir sonuçla döneceğimize inanıyorum. Diğer takım arkadaşımızı da kutluyorum. Sürekli puan alarak takıma katkı sağlıyor.

-Teşekkürler bu açıklamalar için. Şimdiden başarılar

-Teşekkürler.


-Orta sıralarda ki müthiş rekabetin isimlerinden Balcis, bütün yarış boyunca Mue ile çekiştiniz son iki tur spin atarak geride kaldınız ama Efe Can’ın hatasından sonra tekrar önüne geçip eski sıranıza döndünüz. O anda kaza nasıl oldu ?

-Dunlop Kahte virajından çıkarken savunma olarak bir çizgi belirlemedim çünkü Mue’nun yetişemeyeceğini düşündüm. Mue iç hatı boş bıraktığımı görüp biraz fazla hızlı gelince bana sağ taraftan dokundu, ikimizde savrulduk. Ancak ben yoldan çıktığım için kendisiyle birlikte Efe Can’da beni geçti.

– Son olarak, Efe Can kendisini engellediğinizi iddia ediyor siz ne düşünüyorsunuz ?

-Ben virajda çizgiye karar verip koruyorum, önceden de belirttiğim gibi ikinci kere çizgi değiştirmem. Bunun dışında kontrolüm haricinde bir kayma,temas vs. olduysa incelenip karar verilebilir. Akşam ben de bakacağım bire bir hatırlamıyorum, en kötü ihtimalle önden kayma yaşamışımdır gibi düşünüyorum. Yol vermekten bahsediliyorsa dediğim gibi çizgi belirlenir ve gidilir, ötesinde kasıtlı olarak çekilip yol vermek diye bir şey olduğunu sanmıyorum, zira bana da verilmiyor.

(İtiraz incelendiğinde herhangi bir ihlal söz konusu olmadığına karar verilmiştir.)


 

-Yarışın bir diğer süpriz ismi Engin yanımızda. Yarışa iyi bir başlangıç yaptınız fakat daha ilk tur da yoldan çıktınız sebebi lastik seçimimiydi yoksa başka aksaklık mı oldu ? Bu olaya rağmen mükemmel bir geri dönüşe imza attınız ve kazandığınız puan ile kendinizi genel sıralama da 3. yaptınız.

-Kalkışta iyi bir start aldım ilk virajda erken frenle içeri girdim ve ikinciliğe kadar yükseldim. Soğuk lastikler, kontrolsüz sürülen arabalar yol dışına çıkmama ve arabamın hasar almasına sebep oldu. Sonrasın da arabamın dengesizliğine alışıp rakipleri birer birer geçtim. Semih’in olmadığı bu yarışta takım ve kendi adıma aldığım puanlardan mutluyum.

-Takım olarak liderliği korumaya devam edebilecek misiniz? Arkanızda DREAM ve yeni transferiyle güçlenen HAWK ekibi var.

-DREAM ve HAWK takımı bize yetişebileceklerini sanmıyorum. Her yarış haftası daha iyi oluyoruz amacımız takım birinciliği. İlk yarışta yarış dışı kalmasaydım puan olarak daha yukarılarda olabilirdim ama öncelikli amacımız takim olarak yarışı üst sıralarda bitirmek güzel bir yarıştı herkesi tebrik ederim.


 

5M80Al_M-U-E_‘ya fotoğraf için teşekkürler.

 

Bir yazımızın daha sonuna geliyoruz.  14.01.2016 Silverstone‘da görüşürüz.

 

 

Makaleler hakkında iyi kötü yorumlarınızı belirtirseniz memnun oluruz. Kalıcı bir site yapmak için sizin geri dönüşlerinize ihtiyacımız var. Her türlü fikirlerinizi admin@assettocorsatr.tk adresine bildirirseniz çok seviniriz.

 

Bir önceki yazımız olan 10.12.2015 Mugello Sonuçları başlıklı makalemizde actr, assetto corsa ve assetto corsa türkiye hakkında bilgiler verilmektedir.

Author EfeCan
Published
Categories Lig Haberleri
Views 294

Comments (2)

  • boundless34
    29 Aralık 2015 at 17:02 Reply
    Heyecanlı bir yarış haftasını daha geride bıraktık önümüzdeki yarışa takım olarak hazırlanıp daha iyi puanlar alıcaz inşallah röportajlar ve yorumlar çok güzel olmuş elinize sağlık
  • Gaddar-HD
    29 Aralık 2015 at 17:21 Reply
    Takımıma güzel puanlar getirdiğim için mutluyum :D Heyecanlı ve çekişmeli bir yarıştı. Hikaye ve röpörtajlar çok güzel. Elinize sağlık...

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fotoğraflar

The access_token provided is invalid.

Twitter

Invalid or expired token.

Twitter

Invalid or expired token.

Next Match

Next match not found
Araç çubuğuna atla
casino maxi