Assetto Corsa Genelİracing ve GT de yakaladığım başarıyı AC de neden yakalayamıyorum?

Assetto Corsa genel konuşma alanı.

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı
twona
Ad: Tuna Demir
Has thanked: 9 time
Been thanked: 1 time

İracing ve GT de yakaladığım başarıyı AC de neden yakalayamıyorum?

Mesaj gönderen twona »

Arkadaşlar, uzun süre gt serisi ve iracing i sürekli ilk üçe oynamış başarılı biri olarak nedenini bilmediğim bir şekilde aseetto da yarışı hep sonlarda yada ortalarda bitiriyorum. Aynı arçla adam benden 5 sn daha iyi zaman yapıyor! Aynı virajı ben en yumuşak lastikle 85 le dönerken diğer oyuncular aynı virajı 90 la dönip beni geçiyor. Yarış çizgisinide iyi kullanan biri olmama rağmen nedense başarı elde edemiyorum. Acaba nerde yanlış yapıyorum? Kullandığım direksiyon "Logitecg Driving For Pro" aslında DFGT nin aynısı bir tek direksiyon çapı DFGT den 3 cm küçük yani 25 cm. Direksiyondanmı iyi derece yapamıyorum yada gözden kaçırdığım birşeymi var acaba ne dersiniz?
Kullanıcı avatarı
Taner
Süper Moderatör
Has thanked: 247 time
Been thanked: 416 time

Re: İracing ve GT de yakaladığım başarıyı AC de neden yakalayamıyorum?

Mesaj gönderen Taner »

Bu konuda ben de dahil baya bir kişi muzdarip. Büyük ihtimal oyunun ana motor yazılımı ile donanımlar arasındaki ilişki ile doğru orantılı olabilir. RF2 ve Raceroom'da mücadeleci olabilirken AC'da maalesef durum çok farklı. Bu sıkıntı bu sene güncellemelerle başladı. Oyun güncelleştikçe bir şeyler eksik ve kötüleşmeye başladı.
Ben açıkçası artık bir sim olarak görmüyorum AC'yı. Garajda yaptığınız ayarlar ile stock setup arasında yarım sn bile farketmiyor. Özellikle Mercedes'i Spa'da test ederken bunu farkettim. Araçta her şeyi bozmama rağmen geri gelen tepki çok çok minikti. Şu an bile Ferrari'de setup yapamıyorum. Çünkü kanatlar bile neredeyse çok az tepki veriyor değişikliklere.
Durum kesinlikle pilotaj ile alakalı değil. Bundan emin olabilirsin. Ciddi bir şekilde AC'yı düzeltip eski haline getirmedikleri sürece ben yarışmama kararı aldım.
Kullanıcı avatarı
AlperAkbilgi
Süper Moderatör
Ad: Alper
Has thanked: 302 time
Been thanked: 131 time
İletişim:

Mesaj gönderen AlperAkbilgi »

Bu sıkıntıyı dillendirmiyoruz pek ama böyle bir problem maalesef var.
Kullanıcı avatarı
twona

Mesaj gönderen twona »

Oh be, en azından yalnız değilmişim ;) Tekrar İracing mi oynasam bilemedim. Yılbaşından hemen sonra T500 alacağım acaba sonuçlar değişecekmi çok merak ediyorum. Şunuda belirtmek isterimki GT6 da oynadığım Online dan aldığım zevki hiç bir yaışta alamadım malesef. Tam sim olmasada yine GT serisini dört gözle bekliyorum diyebilirim.

Bu arada AC de aynı olayı yaşayan arkadaşlar ne oynuyorlar çok merak ediyorum. Mesela P.Cars da durum nedir sizce?
Kullanıcı avatarı
AlperAkbilgi
Süper Moderatör
Ad: Alper
Has thanked: 302 time
Been thanked: 131 time
İletişim:

Mesaj gönderen AlperAkbilgi »

Rfactor ve Raceroom oynuyoruz, onlar daha sim geliyor bize.
Kullanıcı avatarı
ahmetis
Ad: Ahmet Demircan
Has thanked: 27 time
Been thanked: 172 time

Mesaj gönderen ahmetis »

twona yazdı:Oh be, en azından yalnız değilmişim ;) Tekrar İracing mi oynasam bilemedim. Yılbaşından hemen sonra T500 alacağım acaba sonuçlar değişecekmi çok merak ediyorum. Şunuda belirtmek isterimki GT6 da oynadığım Online dan aldığım zevki hiç bir yaışta alamadım malesef. Tam sim olmasada yine GT serisini dört gözle bekliyorum diyebilirim.

Bu arada AC de aynı olayı yaşayan arkadaşlar ne oynuyorlar çok merak ediyorum. Mesela P.Cars da durum nedir sizce?

iracing de donanım önemli zaten başta istikrarınız olmak üzere performans a etkisi oluyor ki iracing de 3 ekran yolu daha rahat görmeyi sağladığı için onun da performans a etkisi var özetle iracing her konuda paraya çalışıyo :D

Project cars tavsiye etmiyorum şahsen.Sürdüm ve sim fiziğini diğer simlerdeki durumda görmüyorum pek hoşuma gitmedi o yüzden daha da oynamadım.

iracing e param yetmediğinden rf2 ye geçtim ve fizikleri daha iyi bence özellikle lastik fiziği en büyük eksiği grafik o da güncelleme gelicek toparlayacaktır hatta yarın studio397 nin ilk sağlam güncellemesi geliyor arayüzü falan değişecek zamanla daha kullanışlı olacak.

Assetto corsa aslında fena değil ama ben daha önce rfactor 2 sürdüğümden beni tatmin etmedi hiç de yarışmadım param olursa ilerde iracing de takılırım ama şimdilik uluslararası organizasyonlarda rf2 ye devam :)
Kullanıcı avatarı
diabolus79
Süper Moderatör
Has thanked: 82 time
Been thanked: 102 time

Mesaj gönderen diabolus79 »

Görüldüğü üzere fikirler farklı farklı, ben iRacing fiziklerinden hiç hazzedemedim bugüne kadar ancak gayet de başarılı sonuçlar da aldım yarış yaptığım zamanlarda, iRacing'de kullandığınız araç gayet yavaş ve çaylak klasmanında olan yarışlara katıldığınızda muhtemelen yeni başlayanlarla yarıştığınız için ilk üçte yeralmış olmanız muhtemel.

GT ile ilgili bir fikrim yok ancak okuduklarıma dayanarak verdiğiniz örneklerin elma ile armut gibi olduğunu söylemek lazım, iRacing ve GT bambaşka fiziklere sahip iki ayrı klasmanı temsil eden yazılımlar. Assetto Corsa'ya henüz alışamamış olabilirsiniz, yarıştıklarınız gayet başarılı oyunculardır, ayarlarınız yanlıştır vs onlarca farklı sebep olabilir. Assetto Corsa şu an Porsche de dahil otomobil üreticileri için simülasyon yazılımları üreten bir şirketten çıkmadır bu arada. En basit anlamıyla size hitap etmiyor olabilir bile diyebilmek mümkün, burada "en çok sim budur" tartışması yaratmak anlamsız, mücadeleden keyif almaya bakın derim, olmuyorsa da başka bir oyun deneyin ki P. Cars GT seven biri için daha doğru olacaktır zannımca.
Kullanıcı avatarı
Aranel Ciryatan
Forum Yöneticisi
Ad: Mehmet
Has thanked: 215 time
Been thanked: 897 time
İletişim:
Aranel Ciryatan’s avatar
Loading…

Mesaj gönderen Aranel Ciryatan »

Erşan'ın görüşlerine bende katılıyorum. Evet AC'de bir saçmalama durumu söz konusu oldu son V10 güncellemesi ile özellikle slick lastiklerde aracı toplama şansı neredeyse yok gibi. Ama şöyle de bir durum var ki oda real yaşam. Ben slick lastik ile piste çıktım. Kontrol gerçekten zor. Araç koptu mu gerçekten toplaması çok zor. rF2 evet güzel fiziklere sahip ama adamlar hala 4-5 yıl öncesini geliştirmemişler. rF1 neydiyse gözümde rF2 de aynı hiç bişi değişmemiş sesler bile değişmemiş ve sürerken bana hiç gerçekçilik hissi vermiyor. Kısaca bu sim işi birazda beklenti ile alakalı bence.
The World is Mine!
Kullanıcı avatarı
Taner
Süper Moderatör
Has thanked: 247 time
Been thanked: 416 time

Mesaj gönderen Taner »

Assetto Corsa'yı alfa halinden beri takip ediyorum. Ortalığa yasadışı ( belki bilerek yapıldı geri dönüşler almak için ) yollardan yayıldığında hemen indirip denemiştim. Sadece bir araç vardı sanırsam. Çok ufuk açıcı gözükmese de bu işe soyunan adamların sim dünyasındaki modcular olması bir nebze yüreklere su serpiyordu; iyi bir şey çıkacağından emindim. O sıra P cars lansmanı başladı ufak ufak. Yağmur, yıldırım, gece-gündüz baya ilgi çekici introlar verdiler. İntrolarda dikkat çeken şey sürekli yağmurlu grafiklerdi ki bunun bir pazarlama tekniği olduğunu F1 Codemasters'tan dolayı biliyorum. Assetto Corsa'yı alfa, beta ve resmi beta versiyonundan beri aktif olarak kullandım. Bunun yanında da Pcars'ı da ihmal etmeyip liglere katıldım. İkisinin bütün evrimini çok iyi yaşayan biriyim. Öncelikle bu işi yapan insanların ( doğal olarak ) bir yatırım yapıp bir geri dönüş beklemesi kadar doğal bir şey olamaz. Ama bunun dengesi çok farklı unsurları kapsayıp pazarın genişlemesi için yoldan sapmalar olabilir. Bunun kaç kişiyi bağlayıp, kaç kişiyi bağlamadığını ticari analizler belirler. Çok daha fazla uzatmayıp saadede geliyorum. P cars başlı başına tam bir sim iddiası ile çıkıp, içindeki basit ve kullanışsız arayüzünü bile değiştirmeye tenezzül etmeden, bir oyun haline geldi. Oyle ki, işin sunucu kısmı bile çok tuhaf hatta eksikliklerden oluşmasına rağmen onlara bir düzeltme sunmadı. Bunun yanında donanımsal hatalar zirve yaptı ve halen de bu devam ediyor. Yani simülasyon olarak kullanılması söz konusu bile değil şu an.
Bu sırada Assetto Corsa iyi adımlarla sürekli lisanslı araçları doldurmaya başladı. Güzel bir makyaj geliyordu. Bir malı ne kadar cilalarsan o kadar satarsın. Bu basit pazarlama mantığı ve konsolün paha biçilemez geniş pazarı AC için sonu gelmeyen bir vaha haline geldi. Simracerlar basit bir far düğmesini bile 3 senede görürken, saçma sapan garaj arayüzünde inat ettiler. Lastik fiziği insanlara hiç anlatılmadı. Ama araba lisansları için sayfalarca mülakat verdiler forum sitelerine. Araba yarışçılarını yavaş yavaş içine çekerken, simracerlar hayal kırıklığına uğramaya başladı. Motor yazılımlarının sorunlu olduğu daha önce sızmıştı. Bunu tekrar yazmak demek belki de 1 sene daha zaman demekti. Bu yüzden o hatalı motor yazılımdan devam ettiler. Açıklarını lisans sözleşmeleri, prestijli aktivitelerle makyajladılar. Sonuç: Gerçek bir simracerın elinde kalan saçma sapan lastik fizikleri, donanıma göre tepki veren bir motor yazılım ve hayal kırıklığına uğramış bir avuç insan. Evet, biz simracerlar araba yarış oyuncuları arasında bir avucuz.
Bugün dünyadaki prestijli simracing platformları AC kullanmıyor ve o potansiyelden gitgide uzaklaşıyor.
Canını hiç sıkma. AC bir simracera hitap edecek durumda değil şu an. Düzelirse amenna, düzelmezse RF2 ve Rroom devam. RF2 anlatmaya bile gerek duymuyorum. Fazlasıyla kendini kanıtlamış ve bu işin babalığını yapan bir kadroya sahip bir ekip. Gerçekliği kabul görmüş bir sim hakkında benim bir şey yazmama bile gerek yok.
Kullanıcı avatarı
twona

Mesaj gönderen twona »

Üşenmeden tek tek cevaplayan herkese çok teşekkür ederim. Kafam iyice karıştı. Bir ara rfactor2 yi denemiş ama grafikleri çok kötü gelmiş ve hemen vazgeçmiştim. RRoom hiç oynamadım hatta ne olduğunu bile tam olarak bilmiyorum ve en kısa zamanda denemek istiyorum. Bakalım sonuç ne olacak...

“Assetto Corsa Genel” sayfasına dön