Assetto Corsa GenelABS'si Olmayan Yarıș Araçlarında Frenin Hasar Görmesi

Assetto Corsa genel konuşma alanı.

Moderatör: Moderatörler

CVenturas
Ad: Berkcan

Re: ABS'si Olmayan Yarıș Araçlarında Frenin Hasar Görmesi

Mesaj gönderen CVenturas »

AlperAkbilgi yazdı:Arkadaşlar daha önce de dediğim gibi o işaret lastikte oluşan zararı temsil ediyor. Fren ile bir ilgisi yok. Lastiğiniz hasar alıyor ve vibrasyon yapmaya başlıyor. Lastiğinizin tutuşu yüzdesel olarak yüksek gösterse de virajda o vibrasyon nedeniyle araba bir anda dağılıyor.

Mantıken ve sanırım öyle. Daha önce de belirttiğim gibi lastik patlayınca farklı bir işaretle karşılaşmam kafamı karıştırdı. "Tekerlek göbeği" ile "lastiğin tamamı" farklı işaretlerle temsil ediliyor.

Bunu tamamen varsayım üstüne yazıyorum. Eğer düşündüğümüz gibi ise ikazın farklı olmasının kendimce nedenlerini ortaya koymak istiyorum.

Orantısız aşınan tekerlek şeklini kaybettiğinden ve dönerken göbekte sarsıntı oluşturduğundan.

İkazları ayırmayıp ikisini de lastiğin tamamı renk değiştirecek şekilde yapsalardı "lastiğin komple bitmesi" ve "lastiğin orantısız bitmesi" senaryoları karıştırılacağından.

Konuyu farklı yerlere taşıyan ve cevap alan oldu mu? Diğer arkadaşlar ne düşünüyorlar, katılıyorlar mı?

Çok kısa bir kızaklama lastiklerde direk şekil değişikliğine yol açıyor eğer doğruysak. Bunun nedeni frenlerin normalden çok çok güçlü olması ve normalde kızaklanmayacak yerde bu frenlerle kızaklanabilmesi midir?
Kullanıcı avatarı
antking
Ad: Efe Can
Has thanked: 259 time
Been thanked: 354 time

Mesaj gönderen antking »

Ben f138 aracinda test ettim bugun komple kirmizi yaptim. Kirmizidan sonra degismiyor. Alperin dedigi gibi tamami ile lastik asinmasi olay. Arac ciddi vibrasyon yapiyor. Farkli tepkiler veriyor. Frenle bir alakasi yok. Gostergede kafa karistiran kisim sadece orta bolgenin renk degistirmesi. Lastik hasarini gosteriyor kisaca :)
Kullanıcı avatarı
Boundless
Forum Yöneticisi
Ad: Engin
Has thanked: 631 time
Been thanked: 685 time
İletişim:

Mesaj gönderen Boundless »

Alperin dediği gibi Lastik orta kısmı göstermesi lastiğin yere temas eden kısım orası olduğu için. Lastik illa hasar alıcakdiye birşey yok ama lastik her virajda her frende zaten hasar alıyo az veya çok etkiler veya etkilemez ama sen fren yapıp kızakladığında lastiğin yere temas eden kısmı aniden çok yüksek ısıya çıktığı için lastiğin hasar aldığını gösteriyo. Çok şaşırılacak veya enteresan bir durum değil.
Kullanıcı avatarı
Kesimli
Ad: Tarık
Has thanked: 11 time
Been thanked: 5 time
İletişim:

Mesaj gönderen Kesimli »

AlperAkbilgi yazdı:Arkadaşlar daha önce de dediğim gibi o işaret lastikte oluşan zararı temsil ediyor. Fren ile bir ilgisi yok. Lastiğiniz hasar alıyor ve vibrasyon yapmaya başlıyor. Lastiğinizin tutuşu yüzdesel olarak yüksek gösterse de virajda o vibrasyon nedeniyle araba bir anda dağılıyor.

Evet aynen söylediğiniz gibi, lastiklerde ki yüksek aşınma sonrası gösterge sarıdan kırmızıya dönüyor ve vibrasyon yapmaya başlıyor. Yol tutuşunu etkiliyor.
CVenturas
Ad: Berkcan

Mesaj gönderen CVenturas »

O zaman ortak karara vardık. Ben de ikna oldum. Konuya katılımınız için teşekkür ederim. Keyifli sürüșler :)
Kullanıcı avatarı
Kesimli
Ad: Tarık
Has thanked: 11 time
Been thanked: 5 time
İletişim:

Mesaj gönderen Kesimli »

CVenturas yazdı:O zaman ortak karara vardık. Ben de ikna oldum. Konuya katılımınız için teşekkür ederim. Keyifli sürüșler :)

Lastik durumunu belirten 3 uyarı var. Lastiğin ısısını ve tutuşunu gösteren genel görünüm, mavi'den yeşil'e, yeşil'den kırmızı'ya dönen lastikler.
Konuda bahsedildiği üzere aşırı frenajdan aşınan ve vibrasyona neden olan durum göstergesi. Bir de tüm lastiklerin yanında bulunan kırmızı gösterge.
Kullanıcı avatarı
MUE
Süper Moderatör
Ad: Mehmet Uğur
Has thanked: 690 time
Been thanked: 292 time
İletişim:

Mesaj gönderen MUE »

Konuya çözüm gelmiş. Benim aklıma fren gelmedi hiç. :)
Şey için yazıyorum bu yorumu. Ben o kadar drift yaparım, bir türlü lastigi patlatamadım. Siz nasıl patlattınız. :D Patladıgını bile bilmiyordum. :D
Önceden tahmin edebildiğiniz ve edemediğiniz şeyler vardır. O tahmin edemediğiniz en tehlikeli şeylerdir.
Never Ever Stop Dreaming
/MEHMETUGURE

“Assetto Corsa Genel” sayfasına dön