SimRacesTR Akademi Sezon 4 (Newbie CUP)8. Yarış Hungaroring 25.Temmuz.2017

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı
car_lover
Süper Moderatör
Ad: Semih Emre
Has thanked: 154 time
Been thanked: 278 time

8. Yarış Hungaroring 25.Temmuz.2017

Mesaj gönderen car_lover »

Açık lastiklerle ikinci yarışımızı Macaristan 'da olan Hungaroring pistinde yapıyoruz. Pistimiz yine Formula 1 camiasının vazgeçilmezlerinden biri.

1986 Macaristan Grand Prix yarışı pistin ev sahipliği yaptığı ilk Formula 1 Grand Prix yarışı oldu. İlk yarışı Brezilya'lı pilot Nelson Piquet birinci olarak tamamlamıştır. Yarışı 200.000 seyirci izledi. Aslında pistin seyirci kapasitesi yalnız 120 bin idi. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'nin 19 km dışında bulunan Hungaroring pistinin çevresinde seyirciler için doğal bir yükselti vardır. Pistin bulunduğu alanın doğal bir vadi olması, burada yapılan yarışların birçok noktadan rahatlıkla izlenilebilmesine sebep oluyor.

Resim

Akıcı virajları ile açık teker araçlarla sürmesi mükemmel bir pist. Bir o kadar da öndeki aracı takip etmesi zor bir pist. Atak yapacak yer çok az. Pilotların dikkatli olması gerekecek.

Geçtiğimiz sezon ki en iyi tur derecelerine baktığımızda yine tanıdık bir isim bizleri karşılıyor.1:41.625 lik derecesi ile Furkan en hızlı zamanın sahibi.
Bu sezon ise pilotlar daha zaman turu atmamış durumdalar. Sadece Ali Göçmen ve Ali Şenol keşif turu atmış gibi gözüküyorlar.

Resmi antreman 20:00
Sıralama 21:00 15 dk
Yarış 21:15 30 tur

Herkese başarılar!
Kullanıcı avatarı
AlperAkbilgi
Süper Moderatör
Ad: Alper
Has thanked: 302 time
Been thanked: 131 time
İletişim:

Re: 8. Yarış Hungaroring 25.Temmuz.2017

Mesaj gönderen AlperAkbilgi »

Akşama yarış var bu millet nerde???
Kullanıcı avatarı
Frtsan
Eğitmen Pilot
Ad: Fırat
Has thanked: 231 time
Been thanked: 282 time

Mesaj gönderen Frtsan »

Antrenman turlarına da katılım az oldu. Ben dün çalışma fırsatı buldum. Furkan' dan değerli tavsiyeler aldım teşekkür ederim kendisine tekrar. Ancak bu akşam sıralamalara kılpayı yetişebileceğim. Dolu depo ve sert lastiklere alışma şansım olmadı. Soft lastikler ve boş depoyla bolca turladım ama.

Ali Şenol matematiksel olarak şampiyon oldu sanırım. İstanbul Park' ın durumu netleşmediği için 9 yarış varmış gibi düşünerek bunu söylüyorum. Kendisini tebrik ederim.

Bunun dışında 2. 3. ve 4. sıradaki pilotların puanları sırasıyla 87-86-86 Son iki yarış büyük çekişmeye sahne olabilir. Arkamdaki iki pilot da yarış kazanmış hızlı isimler. Onlara karşı elimden geleni yapacağım.

Bakalım neler olacak.
Kullanıcı avatarı
Vince
Has thanked: 226 time
Been thanked: 147 time

Mesaj gönderen Vince »

maalesef planda olmayan bir sebepten dolayı yarışa katılamacağım. herkese iyi şanslar..
peez
Ad: Barış Karasakız
Has thanked: 19 time
Been thanked: 20 time

Mesaj gönderen peez »

Hayatımda yarıştığım en saçma yarıştı,

Pistin, pist üstü ışıkları çalışmadığı için söndüklerini farkedemedim ve kalkamadım, 1. likten 6 ya kadar düştüm, hızlı lastiklerimle 4. lüğe geldikten sonra, Ali Şenol'un yavaş lastikle yaptığı savunmayı, pist çok dar ve geçiş alanı az olduğu için bir türlü aşamadım, boşluk bulduğumda bu dar pistte temas etmemek için çok kez lastik kilitledim ve spin attım, en sonunda hayatımdan bezip undercut için 9. turda pite girdim, 25 saniyenin altında tutmam gerekiyordu geçmem için, ve tur başına yaklaşık 1 saniye daha hızlıydım, fakat 150 tane spin attığım için gerçekleşmedi ve belki de ilk 2 de bitireceğim yarışı 4. sırada tamamladım.

Katılan herkesi, kendim hariç, tebrik ediyorum, ibretlik bir yarıştı benim için.

Haftaya yarışın nerede olacağına dair yönetim bir şey söyleyebilirse harika olur. 3. lük mücadelesi kızışmışken uzun çalışma fırsatı gayet güzel olur.

Bu arada Her spinde tur başına 7 saniye kaybetmişim, ve 5 kere spin atmışım, bravo bana. 30-35 saniyeyi çöp etmişim, kalkıştaki saçmalığı saymıyorum bile. Bu kadar dikkatsiz olmamam gerekiyordu, ve böylelikle turnuva pozisyonumu zora soktum. Daha istikrarlı olan, pist üstünde denk gelemesek de, kağıt üstünde mücadele ettiğim Fırat' ı tebrik ediyorum, son yarışa kaldı herşey benim için 6 puan olacak fark.

Haftaya görüşmek üzere.
Barış Karasakız
coolTurk

Mesaj gönderen coolTurk »

Yarışı kazanan Ali Göçmeni ve 2.ci olan Fırat ı tebrik ediyorum.Pistte çok fazla antrenman yapma şansım olmadı.Sanırım biraz da puan farkının uçurumda olması beni etkiledi(zafer sarhoşluğu) :D
Arkamdaki fırat ve barış benden hızlıydı fakat pist geçişe imkan vermediği için çok zaman kaybettiler.Savunma yapmak gibi amacım yoktu aslen.Sadece pistte tutunup önden kopmadan yarışı bitirmekti amacım.Barış çok kez spin atmış.Fırat aceleciliğin hiç birşey kazandırmadığını anladığı için beni geçmeyi başardı.Pilot arkadaşlara tavsiyem olacak
1)Öndekilerle ara çok açıksa ve kazanebileceğiniz sıra sadece önünüzdeki kişi ile bağlantılı ise çok fazla zorlamayın.Zaten hızlı iseniz son düzlükte biraz geç frenajla atak yapıp geçebilirsiniz
2)Antrenmanlara full dolu depo ile çıkın ki aracı boş depo ile daha fazla zorlayabilesiniz
3)Araç ile default setupta en az 30 tur atın.Aracın hangi ayarlara ihtiyacı olduğunu anlayacaksınız
4)Pistte özellikle virajlarda çok fazla fren ve gaz kullanmayın.Zaman kaybedersiniz.
5)Lastikleri ideal ısı ve basınçta kullanın.Her tekerin sıcak olduğundan emin olun.Size daha fazla yol tutuşu kazandıracaktır
Sıralama turlarına hard lastik ile çıktığımı farkettiğimde 5 dk vardı bitime :D.İnsan bazen çok dalgın olabiliyor :mrgreen:
Gocmen
Ad: Ali
Has thanked: 2 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen Gocmen »

Barış geçmiş olsun. İspanya'daki birkaç turdaki mücadelenin dışında yakın sürememek can sıkıcı. Nurburgringdeki yarıştan sonra yarışların çekişmeli geçeceğini sandım ama sürekli birilerimize gelen talihsizlikler sıkıcı yarışlara sebep oldu. İşin daha da kötüsü sezon bitti. Sıralama turundaki turun için yeniden tebrikler. Yarışın başındaki tempon da gayet iyiydi. Starttaki şanssızlık olmasa çok keyifli bir galibiyet mücadelesi verebilirdik.
Kullanıcı avatarı
Frtsan
Eğitmen Pilot
Ad: Fırat
Has thanked: 231 time
Been thanked: 282 time

Mesaj gönderen Frtsan »

Benim için yarışın en kritik anı ilk bölümde Ali Şenol' u geçebilmekti. Bazı anlar gerçekten çok yaklaştığım oldu. Her hangi bir spin atmadığım yve temas yaşamadığımız için mutluyum. Son düzlüğe çıkarken atak yapabileceğimi anlayınca sakin sürmeye karar verdim. İlk denememde 2. vitese düşüremeyince aracı ilk virajda dışarı açıldım. Sonrasında ikinci denememde düzlük ortasında yanyana gelince ilk viraja temkinli girerek geçişi tamamladım.

Boş depo ve medium lastiklerim olduğu için arayı açmam gerektiğini biliyordum. Ancak önceki yarışlarda en az bir kez yaptığım spinlerden ya da cut cezalarından birini yaparsam tüm yarışın elimden gideceğini biliyordum. bu sebeple meksimumda gitmek yerine %80' civarında sürüp zorlamamaya çalıştım. Ali Göçmen' e yetişmem imkansızdı. Ali pite girince 10 saniye civarı fark ile 2. liği geri aldım. Ve yarış sonuna kadar korudum.

Bugün arkadaş ziyaretine gittiğimiz için akşam çalışma şansım olmadı. Bugün uzun sürüş ve sıralama denemeleri yapmayı planlıyordum. Bunu gerçekleştiremediğim için sıralamada .8 yarışta da 1 saniye civarı bıraktım. Sıralamalara girdiğimde arkadaşlar zaman turlarına başlamıştı. Son iki dakikaya girdiğimizde zaman turum hala yoktu. Bu sebeple sakin bir sürüşle kendimi orta üst lere taşımayı hedefledim. Bunu da 4. okarak başardım.

Yarış içinde ikinci bölümde sürekli odaya girip bir şeyler arayan arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Dikkatimin dağılmasına sebep olsalar da fark 2. liği korumama yetti.

Son olarak yarışın başında ilk ikinin hemen arkasında olduğumu ve kopmadığımı görünce heyecanlanmadım desem yalan olur. Çok keyifli anlardı.

Son yarış gerçekten çok değerli, şampiyona pozisyonları hala her şeye açık. Bir start kazası bir yarış başı spini pilotlara çok şey kaybettirebilir. Umarım bu tarz sorunları kimse yaşamaz. Daha önce de söylemiştim. İlk 5' te yarış kazanamayan tek pilotum. BU üzücü tabii kendimi bu şampiyonanın Nick Heidfield' i gibi hissediyorum:)

Final yarışının kısa sürede netleşmesi bol antrenman yapmamızın önünü açacaktır.

Son yarışta görüşmek üzere.
Kullanıcı avatarı
Aranel Ciryatan
Forum Yöneticisi
Ad: Mehmet
Has thanked: 215 time
Been thanked: 897 time
İletişim:
Aranel Ciryatan’s avatar
Loading…

Mesaj gönderen Aranel Ciryatan »

Bir sonraki yarış Montreal arkadaşlar. Anket sonuçları pist değişikliği için yeterli olmadığından dolayı. Montreal ile devam. Akşam pisti açıcam.
The World is Mine!
peez
Ad: Barış Karasakız
Has thanked: 19 time
Been thanked: 20 time

Mesaj gönderen peez »

coolTurk yazdı:Arkamdaki fırat ve barış benden hızlıydı fakat pist geçişe imkan vermediği için çok zaman kaybettiler.Savunma yapmak gibi amacım yoktu aslen.Sadece pistte tutunup önden kopmadan yarışı bitirmekti amacım.

Şampiyonada Fıratla aramızdaki fark az olunca bir an önce onu yakalamak istedim, hem benzin yüküm hem lastiklerim hızlıyken önüm açık, temiz turlar atmak istemiştim, acele etmemin sebebi oydu.

Gocmen yazdı:Barış geçmiş olsun. İspanya'daki birkaç turdaki mücadelenin dışında yakın sürememek can sıkıcı. Nurburgringdeki yarıştan sonra yarışların çekişmeli geçeceğini sandım ama sürekli birilerimize gelen talihsizlikler sıkıcı yarışlara sebep oldu. İşin daha da kötüsü sezon bitti. Sıralama turundaki turun için yeniden tebrikler. Yarışın başındaki tempon da gayet iyiydi. Starttaki şanssızlık olmasa çok keyifli bir galibiyet mücadelesi verebilirdik.

Teşekkür ediyorum Sağol hocam,
Öncelikle tebrikler.

BMW'lerde yarış tempom iyiydi istikrarlı sürebiliyordum aynı tempoyu FA aracında yakaladığımı düşünüyordum ama bu yarışta araç biraz şaşırttı beni, çünkü çok dengeli ve hızlı bir setup bulmuştum, ne sıralama turlarında ne de önceki antrenman turlarında herhangi bir kayma olmamıştı, araca çok güveniyordum fakat yarışta viraj girişlerinde arkadan kayma yaşadım sürekli, neden kaynaklandığını bulamadım bir türlü, dediğim gibi gayet stabil, hatta çok fazla stabil olduğu için yavaş kalırım diye endişelendiğim bir setuptı. Fakat büyük ihtimalle setuptan ziyade benim yarış başında konsantrasyonumun yerle bir olması frenlemelerde hata yaptırdı bana. Kısmet değilmiş artık, olan oldu. Haftaya kadar herkese kolay gelsin.
Barış Karasakız

“SimRacesTR Akademi Sezon 4 (Newbie CUP)” sayfasına dön