Assetto CorsaASSETTO CORSA PS4

Moderatörler: Moderatörler, Konsol Moderatör

Kullanıcı avatarı
diabolus79
Süper Moderatör
Has thanked: 82 time
Been thanked: 102 time

Re: ASSETTO CORSA PS4

Mesaj gönderen diabolus79 »

Benim yazdığımdan savunma yaptığımı nereden çıkardınız anlamadım , olan bir şeyi belirttim sadece, tavrınız ve üslubunuz garip geldi.

Kısıtlama ile bir alakası yok bu durumun, bu sebepten dediğiniz gibi "tutarlı bir izah" olup olmaması ile alakası yok. Yazdığım şey direkt bir gerçeklikten ibaret (ingilizcede hard fact denen şey çok daha iyi tanımlıyor hatta), spekülasyona açık değil bildiğiniz üzere.

Diğer arkadaşın bütün araçların h vitesle oynanamadığını saçma bulmasına yönelik mantığa dayanan bir açıklamadan ibaret benim söylediğim, yazdıklarınız ile bu durumun mantık dışı olduğu sonucuna varmamız imkansız.

Benim yazdıklarım üzerine verdiğiniz örneklerin söylediklerimle de alakası olmamasına rağmen yine de onlara da değineyim, boşa yazmış olmayın:

Oyunun klavyeden başlayarak, gamepad, sadece iki pedallı setler, sadece kulakçık vitesleri olan setler ve en nihayetinde h shifter olan setlerle oynandığını düşünürsek geriye doğru yardımlarla oynanması zaten beklenen ve olması gereken bir şey, oyunun derdinin gerçek hayata yüzde yüz bağlı kalmasını istemesiyle (ki böyle bir savım veya bilgim yok) oyun içi yardımlar aynı kategoride değiller.

Diğer arkadaşımın ve sizin arzunuzu anlıyorum, böyle bir seçenek sunulabilirdi, hatta belki sunulmalıydı bile denebilir ama burada bilgisine haiz olmadığımız bir diğer nokta lisanslanan araçların marka sahiplerinin bile bunu engellemiş olma ihtimali.

Konu ile alakalı Kunos forumlarını araştırmanızı veya yazmanızı tavsiye ederim, yapımcılar belki bu duruma bir açıklama getirmişlerdir.

Vince yazdı:
diabolus79 yazdı:
shinigami_06 yazdı:tesekkurler vınce cok sacma bı uygulama olmus...

bu bir "sim" olduğu için gerçek hayatta otomatik aracımızı nasıl manuel kullanamıyorsak veya manuel aracımızı nasıl otomatik kullanamıyorsak bunda da aynı şekilde modellenmiş durumda, diğer türlüsü saçma olurdu.

hocam oyunu birçok yönüyle beğeniyor ve oynuyoruz, ama her şeyini de (herhangi bir oyun için geçerli elbette) ezbere savunmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

bu bir "sim" olduğu için, gerçek hayata uygun modellendiği için böyle bir kısıtlama getirildiğini düşünmek maalesef tutarlı bir izah biçimi değil.

eğer oyunun derdi yüzde yüz gerçek hayata uygunluk ve gerçekçilikse; gerçekte traction control, stability control, abs bulunmayan araçları bunlarla sürme imkanı da vermemesi lazım. Ama hepimizin malumu veriyor. keza gerçek hayatta manuel şanzımana sahip araçları pedal shifter'larla, hatta full otomatik de kullanabiliyoruz oyunda. veya istersek bizim yerimize auto blip yapıyor mesela. ya da yakıt tüketimini, lastik aşınmasını kapatabiliyoruz vs.

yani sonuç olarak bu ve başka yapımlar, ne kadar gerçekçi birer sim de olsalar, günün sonunda gerçeklikten bir miktar kaçmaya da imkan veren birer bilgisayar oyunu.
dolayısıyla, en başa dönecek olursak, o kadar farklı kalemde gerçeğin dışına çıkmaya izin veren bir sim'in h-shifter konusunda böyle bir kısıtlama getirmesinin bence mantığı yok.
shinigami_06
Ad: özkan

Mesaj gönderen shinigami_06 »

Arkadaşlar benim yazdığım yanlış anlaşıldı heralde benim kastetmek istediğim o değildi oyunu bende çok beğendim okadar para verip vites aldim vitesi bu oyunda istediğim arabada kullanamayacaksam garibime gitti açıkçası artık başka oyunlarda kullanacağız anlaşılan saolun yinede yardımcı olduğunuz icin.
Nosdam
Has thanked: 16 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen Nosdam »

bu kadar kolay küsme dostum. oyunu yapan gavurlar. güzel bir mail yazarak derdini dile getirebilirsin onlara. Eğer simülasyon dünyasında yeni isen ve hemen sıkılıp kaçmaz isen zamanla ne söylenmek istediğini anlayacağına eminim.

Asetto Corsaya gelirsek! Öyle aman aman enfes bir simulasyon (oyun demiyorum bak) değil.. Yapımcılar biz sürücülerin bir çok araba ayarına müdahale etmemize izin vermeyen bir simulasyon tasarlamışlar. Bu iyi bir şey mi hayır elbetteki değil. Simulasyon olayının ruhuna ters kesinlikle. Ha bir de şöyle bir durum var. Yeni nesil bir formula aracına ya da yeni nesil bir GT aracının kullanırken araçta dar boğaz yaratmamak adına vites geçişlerinin saliselerle çalıştığını ve bu saliselelere manuel vitesle ulaşılmayacağı yazıyor. Bu söylediğim ana konu idi.

Kendi yorumuma gelirsek. Benim de cuvalla para saydığım manuel bir vitesim var ve manuel vitesimi kullanmaktan büyük haz duyuyorum. asetto serverlarında karışık araçların yer aldığı serverlarda kesinlikle manuel vites destekleyen araçlar kullanırım. illa ferrariyi manuel vitesle kullanıcam gibi bir derdim yok. (Öyle bir derdim varsa şayet o biraz sanki gazcı tayfa düşüncesi olarak görüyorum.)

Bak hem Aseetoya niye yapmıyorsun diye giydirdim. Hem de evet manuel vites kullanılmaması gerekiyor diye kendini düşüncemi aktardım. Keza bu vites olayına gelene kadar onlarca mantığa ters gelen durumlar var. 100 tane sıkıntı varsa vites konusu eminim son sıradadır.

Keşke vites kolunu almadan önce yabancı kaynakları okuyup bir analiz yapsaydın. Kolay gelsin
shinigami_06
Ad: özkan

Mesaj gönderen shinigami_06 »

Küsme felan yok zaten küsecek yaşta da değilim sağlık olsun olan arabalarla idare ederiz artık..

“Assetto Corsa” sayfasına dön