2016 DTM Şampiyonası3. Yarış Silverstone 09.06.2016

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı
antking
Ad: Efe Can
Has thanked: 259 time
Been thanked: 354 time

3. Yarış Silverstone 09.06.2016

Mesaj gönderen antking »

Resim
Resim

Herkese Britanya'dan merhaba.

DTM sezonumuzun 3. ayağı Silverstone'da beraberiz.

Silverstone Pisti 1948 yılında hizmete açıldı. Silverstone Pisti ile ilgili olarak pilotlar arasında genellikle değişik görüşler vardır. Bir kısmı pisti son derece uygun ve mükemmel bulurken, bir kısmı da karmaşık, sert virajlı ve sıkıcı bulmaktadır. Northamtonshire bölgesinde yer alan ve 2'inci Dünya Savaşından kalma eski bir askeri havaalanı pisti merkez alınarak yapılan Silverstone Pisti, son yıllarda büyüsünü kaybetmeye yüz tutmuş ve kent bölgesindeki Brands Hatch Pisti Formula 1'e talip olmuştu. Ancak FIA ve Bernie Ecclestone ile yapılan görüşmeler olumlu sonuçlanmış, gerekli görülen düzenlemeler de yapıldıktan sonra Silverstone'un önümüzdeki 16 yıllık geleceği garanti altına alınmıştır.

Pistin en can alıcı noktası ve pilotların performansını belirleyecek olan Maggots ve Becketts şikanları. Bu arka arkaya gelen şikanlar çok can yakıcak gibi duruyor.

Bugüne kadar ki antreman sonuçlarına bakıcak olursak herkes piste çok hakim gibi görünüyor.

Resim

HADİ BAKALIM PİLOTLAR ARTIK UYANIN VE PİSTE ÇIKIN !!!!

[align=center]# YARIŞ ÖNCESİ RÖPORTAJLAR #[/align]

-Genç pilotumuz Arda yanımızda. İlk yarışı kaçırman Dream Team adına çok kötü oldu. 2.yarışta almış olduğun podyumla bunu unutturdun. Bu yarışta yerini nerede görüyorsun ?

-Spa'da aslında beklediğimizden daha yavaştık ama iki aracımızla podyuma çıkmayı başardık. Silverstone takvimdeki en zorlu pistlerden. Virajlar birbirini seri olarak takip ettiği için aracı pist üzerinde doğru konumlandırmak çok önemli. Özellikle hangar düzlüğüne başlamadan önceki virajlar iyi bir tur için kesinlikle belirleyici kısımlar.Yarışta neler olacağını kimse bilemez ve diğer takımların performansları tam bilmesekte kendimizi podyum için avantajlı görüyoruz. Yarışta herkese bol şans.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
-Özkan bizimle. Nasıl bir yarış bizi bekliyor? Pistte zorlandığınız oldu mu ?

-Pist eskiden beri bolca oynadığımız, izlediğimiz ve bildiğimiz bir pist. Ama DTM araçlarını Assetto da ilk kez deneyimliyorum. Silverstone benim için eğlenceli bir pist. Takım olarak antremanlarımız Taner Abi'nin kaptanlığında devam ediyor. Hem piste uyum hemde aracı geliştirmek için çesitli ayarlar deniyoruz, optimum performansı alabilmek için zorluyoruz. Yarış çok çekişmeli olacak şu ana kadar ki dereceler birbirine çok yakın heyecanın tavan yapacağı bir yarış bizi bekliyor. Tüm pilotlara başarılar.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
-Serkan, deneyimin ortada ama geçen yarış Semih'in baya arkasında kaldınç Neler söylemek istersin ?

-Spa yarışında yaşadığım hayal kırıklığından sonra ekibimle beraber araçta yaptığımız değişikliklerle aracı daha iyi hale getirdiğimizi düşünüyorum. Ancak aracın sıralama turu performansından hiç memnun değilim yumuşak lastikler ilk turun ortasında parçalanmaya başlıyor buda benim için çok büyük bir sorun sebebini hala çözebilmiş değilim bu yüzden sıralama turlarından çok beklentim yok.

-Çekindiğiniz pilotlar kimler ?

-Çekinme demeyelim. En büyük rakiplerim Semih, Erşan ve her yarış daha çok hız, tecrübe kazanan Alper'e karşı kazanma mücadelesine gireceğimiz zorlu bir yarış olacak. Silverstone çok sevdiğim bir pist olmasına rağmen geçmişteki yarışlarımı analiz ettiğimde çok şanssız yarışlar geçirdiğimi görmek beni bu yarış için endişeli hale getiriyor. Neler olacağını bekleyip göreceğiz.

[align=center]-ANTREMANDAN KARELER-[/align]

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Resim

YARIŞLA İLGİLİ TÜM DETAYLAR

[align=center]# YARIŞ SONRASI RÖPORTAJLAR #[/align]

-Talihsiz Arda yanımzıda. Sıralama turlarında muazzam dereceler attın liderlik kesindi ama yarışın başında ne yaşadın ?

-Yarışta ilk sektörun sonunda hiç problem yaşamadığım yerde anlamsızca araç sekmeye başladı ve aracı kontrol edemeyip pist dışına çıktım. 6. sırada yarışa döndüm ve tempomdan memnundum öndekileri hemen yakalayabilirdim. 2.turda Kutay'ın sol yandan vurması ve arkadan gelen aracında temasından sonra benim için yarış orda bitti. 8-9. tur civarı tutunmayıda tamamen kaybedince yarıştan çekilmek zorunda kaldım.

-Geçmiş olsun tekrardan. Blue Thunder ekibinin 3 pilotunun puan alması ve senin puan alamaman takımlar şampiyonasında size yakınlaşmalarına sebep oldu. Son olarak takımın ile ilgili söylemek istediklerin var mı?

-Takımlar şampiyonasında 1 puanda olsa bu hafta arayı açtık. Takım arkadaşlarım benim olmadığım bir yarışta değerleri puanlar aldılar. Ekip olarak sıkı çalışıyoruz umarım sene sonu şampiyonluğa ulaşacağız.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

-3 yarıştır çok iyi yükseliyorsun Utku ama sonra kopuyorsun yarıştan. Bu tecrübe eksikliğinden mi kaynaklı yoksa dikkat dağınıklığından mı ?

-Hepsi bir arada, özel sebeplerim yüzünden antreman yapamadım hiç. Bireysel olduğum için setup konusunda sıkıntı yaşıyorum. Bundan sonraki yarışlara daha çok çalışıcam.

-Setup için gerçekten ekip olmanın faydaları var. Diğer pilotlardan destek alabilirsin eminim ki sana yardımcı olucaklardır.

-Açıkçası setup istemek istemiyorum diğer arkadaşlardan çünkü skinimi bile pek anlamadığım için Alper yaptı sağolsun. Şampiyonanın tembel çocuğu gibi bir izlenim oluşucak. Teşekkürler vakit ayırdığınız için.

-Bu farklı sohbet için biz teşekkür ederiz.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

-Sıralama turlarında iyi bir derece alamadın, Emin. Fakat önde ki yarışçıların hataları ile 6.lığa kadar ilerledin. Yarışın devamında başladığın yere döndün. Sorun neredeydi? Ayrıca itiraf etmeliyim ki yaptığın setup düzlükte çok iyi hızlanıyordu.

-Hızlı zaman turu atmak konusunda diğer pilotların gerisinde kalıyorum her sıralama turlarında, bunda kullandığım ekipmanın etkisi olabilir. 6.lığa yükselmemi sadece pilot hatalarına değil, önümdeki 1-2 pilottan daha iyi sürdüğüme de(en azından bu pistte) bağlamak mümkün. Çünkü genelde tek rakamlı sıralarda yarış bitiren iki pilotu bir süre arkamda tutmayı başarabildim. Yarışın devamında başladığım sıranın 2 üstüne dönmemin sebebi bence pit stopdan sonra aracı agresif sürmemden dolayı aracın lastiklerinin erken bitmesidir. Son 5-6 tur virajlara gelirken lastikler tutmamaya başladı ve bir virajda kontrolü kaybederek çimenleri gördüm. Devamında sıra kaybettim ve yarışı başladığım gibi bitirdim. Setup konusunda takım mühendislerimiz bize çok yardımcı oluyor ve onların desteğiyle araçlarımız DRS'in de etkisiyle düzlüklerde iyi hızlanma sergiliyor. Özetle kötü sonuca rağmen şampiyonanın kendi açımdan zevkli ve en mücadeleli geçen yarışıydı diyebilirim. 4. yarışta görüşmek üzere.

-2. liğini tebrik ederim Erşan. Antreman ve sıralama turlarında hiç yoktun yarışta ne değişti neleri doğru yaptın ve 2.liği aldın ?

-Teşekkürler, bir süre şehir dışında olmam ve işlerim sebebiyle bu yarışa hazırlanmak için hiç vaktim olmadı, sıralama turlarında bile setupta değişiklik yapıp ayar bulmaya çalışıyordum, aracım çok ama çok dengesizdi, bu sebepten zorlamaya kalktığım anda spin kaçınılmaz oluyordu. Sıralamada da çok fazla bir ilerleme kaydedemeyip 6. sıraya razı oldum, yarış için de ilk 5'te olsam yeter düşüncesiyle yarışa başladım. Henüz ilk bir kaç tur içerisinde spin atınca daha dengeli sürüşe odaklanmaya karar verdim ve hızlıca toparlayıp kaybettiğim sıraları geri aldım, öndekilerden de yarıştan kopanlar olunca uzun süre 4. olarak devam ettim. Son turlara doğru Semih ve Alper'e yaklaştım ve ilk fırsatta Semih'i sonra da sondan ikinci turda aracın hakimiyetini kaybeden Alper'i geçerek ikinciliği aldım. Bundan iyisi can sağlığı, genel anlamda mavi bayraklar olsun geçişler olsun temiz yarışan herkese teşekkürler.

-Diğer yarışçılar adına biz teşekkür ederiz.

-Acaba Taner nerede hata yapacak diye baktık bu yarış ama sen gerçekten iyi çalışmışsın ve çalışmanın meyvelerini de topladın. İlk 2 yarışı ve bu yarış arasında ne fark vardı ?

-Ben çok sık hata yapan biri değilim aslında. Yaptığım zaman da tam yapıyorum sanırım. Uzun yarışlarda konsantrasyon ya da odaklanma eksikliğim olmuyor. Özellikle yarışın sonlarına doğru daha fazla konsantre olup aracı zorlayabiliyorum. Bu yarışta da ilk turlarda sabırla yükselmek için bekledim ve uygun zamanlarda yağ gibi sıyrılıp geçtim. Zorlu bir yarış olduğunu söyleyemeyeceğim benim için. Önümde ve arkamdaki araçlarla neredeyse sabit mesafelerde kaldım. Çok zorlanmadan 5. liği aldım. Audi Playboy takımı için gerekli puanlardı. Hockenheim'da biraz daha tırmanacağız. Podyumu ve bitiren pilotları tebrik ediyorum.

-Bizde sizi yarışı tamamladığınız için tebrik ediyoruz.

-Engin tam bir vazgeçmeyen. Üst üste yaptığı kazalara, aero hasarına ve lastik aşınmasına rağmen gerilerden mükemmel bir geri dönüşe imza attın. Bize biraz bahsedebilirmisin ?

-Yarışa çok fazla hazırlanma şansım olmadı ama sevdiğim, bildiğim bir pist olması ve silverstonda yapılan son yarışı benim kazanmış olmamdan dolayı çabuk adapte olup moral olarak üst seviyede yarışa başladım. Yarışa sıralamalar sonrasında 9. sırada başladım ve ilk turda 6. sıraya kadar yükseldim. İlk 3 içine girmek istiyordum ama şanssız 2 temas 1 ceza 2 spinden sonra 12. sıraya kadar geriledim ve ön sırayı yakalama şansım kalmadı. Moral olarak biraz düşsemde çabuk toparlanıp arabanın hasarlı aero dinamiğine alıştıktan sonra iyi ve stabil turlar atmaya başladım. Pite girmeden önce lastiklerin ısısını değerlendirip benzinin son damlasına kadar kullandım ve pite girdim. Başarılı bir pit stop sonrası pistte ideal yarış çizgimi oluşturup öndekilerle aramı yavaş yavaş kapatmaya başladım. Bu sırada öndeki Eminle aramız 5sn gibi bir süreye kadar düştü. Eminin start düzlüğüne çıkarken spin attığını gördüm ve rahat bir şekilde geçtim. Sonra Emre sonra Kutay derken son turlara girerken Mert'e 3 sn kadar yaklaşmıştım. Arkamda Takım arkadaşım Mehmet ile beraber çok güzel tempo tutturmuştuk Mert'i kovalamaya başladık. Mert'in bir anlık hata yapmasıyla son 2 turda Mert'i geçtim ve 7. olup takımıma ve kendime çok önemli puanlar kazandım.

-Önümüzdeki yarış için bir kaç cümle söylemek istermisin ?

-Hockenheimring GP de geçen sezonun son yarışıydı. Sıralamalarda 1. sırada başlayıp rahat 1.lik alıp ligi 2. sırada tamamlayacak iken hakemlerin yanlış bir kararı sonrası diskalifiye oldum. Hem birincilik hemde genel klasmanda ikinciliği kaybetmiş oldum. Bu yarışta umarım bunu telafi edebilirim.
En son Emin Babaoglu tarafından 11 Haz 2016, 18:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Emin Babaoglu
Moderatör
Ad: Rustoocas
Has thanked: 195 time
Been thanked: 295 time
İletişim:

Re: 3. Yarış Silverstone 09.06.2016

Mesaj gönderen Emin Babaoglu »

Farklı ve geniş bir pist de, Becketts şikanına gelmeden aracı doğru konumlandırmak önem arz edecek bence.
Resim
Kullanıcı avatarı
AlperAkbilgi
Süper Moderatör
Ad: Alper
Has thanked: 302 time
Been thanked: 131 time
İletişim:

Mesaj gönderen AlperAkbilgi »

antking yazdı:
HADİ BAKALIM PİLOTLAR ARTIK UYANIN VE PİSTE ÇIKIN !!!!

Çıkmııııcaaam, çıkmıcaaamm...

:P
Kullanıcı avatarı
serkan kaplan
Süper Moderatör
Has thanked: 111 time
Been thanked: 172 time

Mesaj gönderen serkan kaplan »

Sen çıkmazssan pistte bir sessizlik oluyor alper sanki kimse turlamamış gibi geliyor banna çık ve pist rekorunu kır.[emoji6]
Kullanıcı avatarı
AlperAkbilgi
Süper Moderatör
Has thanked: 302 time
Been thanked: 131 time
İletişim:

Mesaj gönderen AlperAkbilgi »

serkan kaplan yazdı:Sen çıkmazssan pistte bir sessizlik oluyor alper sanki kimse turlamamış gibi geliyor banna çık ve pist rekorunu kır.[emoji6]

Yeni gelen arkadaşlar çok hızlılar. İnsanda şevk bırakmıyoarlar. :)

İşim nedeniyle şehir dışındaydım ondan çıkamadım henüz. Yakında turlarım.
Kullanıcı avatarı
antking
Ad: Efe Can
Has thanked: 259 time
Been thanked: 354 time

Mesaj gönderen antking »

şehir dışındayım derken pisti direk yerinde mi test ediyorsun :D
Kullanıcı avatarı
AlperAkbilgi
Süper Moderatör