Sim Racing DonanımlarıUzun süreli donma sorunu

Sim Racing donanımları hakkında her şey.

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı
RevHead
Ad: Onur Şanal
Has thanked: 79 time
Been thanked: 28 time

Uzun süreli donma sorunu

Mesaj gönderen RevHead »

Merhabalar,

Yaklaşık 600 saatlik assetto corsa tecrübesinde hiç sorun çıkarmayan dizüstü bilgisayarım yaklaşık 2 haftadır oyun oynatmıyor. Normalde kullandığım tüm appler açıkken sadece kalabalık startta 60 fps altına düşüyordu onun dışında rahatça 70 80 fps alabiliyordum ve hiçbir takılma oluyordu. Fakat artık yarışırken bazen yarım saat sonra bazen 2 saat sonra anlık çok sorun yaratmayan fps düşüşleri alıyorum ve bunlar bana yakın zamanda yaşayacağım büyük donmaların habercisi oluyor. Donmaların şu ana kadar en kısası 5 saniye en uzunu 40 saniyeye yakın oldu. Ses ve ekrandaki görüntü donuyor fakat direksiyonun ffb'si ile o sırada kaza yapıp yapmadığımı veya çime çıktığımı hissedebiliyorum yani sadece görüntü ve ses donuyor.

Platin endurance Çin Gp'de yarışın ilk 1.5 saatinde hiç sorun yaşamadım ancak son 35dk kala donmalar başladı ve son 12 dkya kadar 5 kez görüntü dondu. Yayını izleyenler sonlara doğru aracımı düzlükte duvar dibinde beklerken görmüşlerdir :) Aynı şekilde Platin supercup Nurburgring yarışında da 1 donma yaşayıp birkaç sıra kaybettim.

Sıkıntının internet bağlantısı, server ya da modlarla alakalı olmadığına eminim çünkü tek başıma offline practice modunda monzada mod olmayan araçla turlarken de donmalar yaşadım.

Yaşadığım uzun donmalardan birinden hemen sonra aldığım ekran görüntüleri:

Resim
Resim
Resim

Yukarıdaki ss'lerden sonra laptopu açıp temizledim ve termal macunları yeniledim. Artık işlemci sıcaklığı görüldüğü gibi 95 civarında değil 80-82 civarında maks oluyor, gpu da 75 civarlarında maksimum sıcaklık görüyor. Fakat sorunlar çözülmedi ve aşağıdaki işlemleri yaptım:

Oyunu silip geri kurdum,
Driver güncellemelerini kontrol ettim,
mdsched.exe üzerinden memory check yaptım (sorun çıkmadı) ayrıca disklerin üstünde hata denetimi yaptım o da sonuçsuz çıktı,
Ram'lerin sıkıştığında diskten çektiği sanal hafızayı kontrol ettim sınır koydum ve temp klasörünü temizledim,
Komut istemi üzerinden stc/scannow yazarak hatalı dosyaları kontrol ettim o da boş çıktı,
Güç planlarında priz takılıyken bir süre ellenmeyince disk kullanımını düşüren özelliğini kapadım.

Bunların hepsi internetten bulduğum çözümler yoksa ben o kadar şeyden anlamıyorum maalesef.

Bunlar da bugün surfers paradise testinde yaşadığım donmalardan kalanlar:

Resim
Resim

Bu arada iki defa youtube'da video izlerken de donma yaşadım. Bu, sistem yükte olmadığı zaman da donma yaşadığımı gösteriyor olabilir. Ayrıca ilk donmalar otobüs ile şehirler arası yolculuk yaptıktan sonra oldu fakat laptop sırt çantamdaydı ve çok sarsılmadı. Bu cümleyi yazarken de sistem dondu şansıma :) Fare imlecini oynatabildim ama hiçbir tıklamaya tepki vermedi. Bir ek bilgi daha; assettonun ss'lerde de gözüken Render Stats appinde Fmod Usage altındaki grafik, donmalar sonrası peak yapıyordu.

Bu arada sistemin Asus n552 laptop; i7-6700hq işlemçi, nvidia gtx960 ekran kartı, 16gb ram var. Windows 256 gb'lık SSD'de kurulu, oyun 1 tb'lik HDD'de kurulu.

Her türlü yardıma açığım zira 2 haftadır yarışlarım antrenmanlarım ve daha birçok şey zehir oldu. Umarım sorunumu çözebilecek biri vardır. Grubun gücü adına,

Saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
Ozan Ulkugil
Ad: Ozan Ülkügil
Has thanked: 29 time
Been thanked: 64 time
İletişim:

Re: Uzun süreli donma sorunu

Mesaj gönderen Ozan Ulkugil »

İşlemcin 96 dereceyi görmüş, direk sorun denemez ama laptop için bile aşırı bir değer :)

Resim
Kullanıcı avatarı
AirborneTR
Ad: Levent
Has thanked: 103 time
Been thanked: 67 time

Mesaj gönderen AirborneTR »

Sorun sıcaklık gibi görünüyor ama termal macundan sonra tekrar aynı sorunları yaşaman garip. Ben bi kez laptopta şöyle bişey yaşamıştım aklıma o geldi. Laptopım çok yüksek sıcaklaklara çıkıyordu sonra donma değil ama birden kendini kapatıyordu. Servise gönderdim ekran kartı çipinin lehimleri erimiş demişlerdi. Ekran kartını değiştirerek çözmüşlerdi. Yüksek sıcaklık ve sarsıntı çipin oynamasına neden olabiliyor.

Ha bir de grafik ayarlarını düşürerek denedin mi?
Kullanıcı avatarı
Frtsan
Eğitmen Pilot
Ad: Fırat
Has thanked: 231 time
Been thanked: 282 time

Mesaj gönderen Frtsan »

Ekranin donmasi ve forcefeedbackten aracin hareketlerini hissetme durumunu ben de yasiyordum. Oyun 256 gb lik eski bir hdd deydi. Arada hdd den tik tik ses geliyirdu. Bu ses gelince donma oluyordu. Windowsu ve oyunu ssd ye yukledim. Sorun cozuldu. Ama eski hddler bilgisayara takiliyken yine kitlenmeye sebep oluyordu. Ben de careyi tum hddleri cikarmakta buldum. Oyunlar ssd de. Hddlerin sata baglantilarini kestim. Sen de bir dene istersen. Hdd programlari sorun yok demis. Ancak baglantilardan kaynakli ara sira olusan bir problem olabilir. Usb3 dock ile hdd leri harici kuanabilirsin. Senin pc dizustu. Yani hddlerin pcye baglanti noktalarinda bir problem olismus da olabilir
Kullanıcı avatarı
Ahmet Tokmak
Ad: Ahmet Tokmak
Has thanked: 53 time
Been thanked: 84 time

Mesaj gönderen Ahmet Tokmak »

Sorun basta sicaklik gibi gorulse de yaptigin temizlik ve macun yenilemeden sonra da bu sorunu yasaman hatta masaustunde takilmalarin olmasi ne gpu ne de cpu perfirmansindan kaynakli. Gorev yonericisini masaustunde acip disk kullanim yuzdesini takip edebilir misin? Ozellikle yuksuz bi durumda kasma yasaman bana sorunun hdd den kaynakli olabilecegini dusundurdu. Hdd de anlik yuzde 100 kullanim durumlari bu tur kasmalara neden olur.
Kullanıcı avatarı
MUE
Süper Moderatör
Ad: Mehmet Uğur
Has thanked: 690 time
Been thanked: 292 time
İletişim:

Mesaj gönderen MUE »

Fıratın anlattıgı mevzunun aynısını bende yaşıyordum. Harici hdd ye kurmuştum. Ve bir süre sonra hdd yavaşladı. İçinde ki verilerden sanırım. Sonra sistem de işlem yaparken bile donmalar oluyordu. Sonra AC'yi sabit hdd ye yükledim şuan donmuyor.
Önceden tahmin edebildiğiniz ve edemediğiniz şeyler vardır. O tahmin edemediğiniz en tehlikeli şeylerdir.
Never Ever Stop Dreaming
/MEHMETUGURE

Kullanıcı avatarı
RevHead
Ad: Onur Şanal
Has thanked: 79 time
Been thanked: 28 time

Mesaj gönderen RevHead »

Sorun sıcaklık gibi görünüyor ama termal macundan sonra tekrar aynı sorunları yaşaman garip. Ben bi kez laptopta şöyle bişey yaşamıştım aklıma o geldi. Laptopım çok yüksek sıcaklaklara çıkıyordu sonra donma değil ama birden kendini kapatıyordu. Servise gönderdim ekran kartı çipinin lehimleri erimiş demişlerdi. Ekran kartını değiştirerek çözmüşlerdi. Yüksek sıcaklık ve sarsıntı çipin oynamasına neden olabiliyor.

Ha bir de grafik ayarlarını düşürerek denedin mi?

Denedim fakat bir değişiklik olmadı normal şartlardaki aldığım fps aynı şekilde devam etti donmalar olana dek. Umarım ekran kartı değişimine gitmez benim durumum.

Frtsan yazdı:Ekranin donmasi ve forcefeedbackten aracin hareketlerini hissetme durumunu ben de yasiyordum. Oyun 256 gb lik eski bir hdd deydi. Arada hdd den tik tik ses geliyirdu. Bu ses gelince donma oluyordu. Windowsu ve oyunu ssd ye yukledim. Sorun cozuldu. Ama eski hddler bilgisayara takiliyken yine kitlenmeye sebep oluyordu. Ben de careyi tum hddleri cikarmakta buldum. Oyunlar ssd de. Hddlerin sata baglantilarini kestim. Sen de bir dene istersen. Hdd programlari sorun yok demis. Ancak baglantilardan kaynakli ara sira olusan bir problem olabilir. Usb3 dock ile hdd leri harici kuanabilirsin. Senin pc dizustu. Yani hddlerin pcye baglanti noktalarinda bir problem olismus da olabilir

MUE yazdı:Fıratın anlattıgı mevzunun aynısını bende yaşıyordum. Harici hdd ye kurmuştum. Ve bir süre sonra hdd yavaşladı. İçinde ki verilerden sanırım. Sonra sistem de işlem yaparken bile donmalar oluyordu. Sonra AC'yi sabit hdd ye yükledim şuan donmuyor.

Elimde harici disk yok ancak hdd yi sökmeyi deneyebilirim. Ya da bir şekilde ssd de yer açıp oyunu oraya çekerim. Modlarla falan Ac çok yer kaplıyor yahu.d

Ahmet Tokmak yazdı:Sorun basta sicaklik gibi gorulse de yaptigin temizlik ve macun yenilemeden sonra da bu sorunu yasaman hatta masaustunde takilmalarin olmasi ne gpu ne de cpu perfirmansindan kaynakli. Gorev yonericisini masaustunde acip disk kullanim yuzdesini takip edebilir misin? Ozellikle yuksuz bi durumda kasma yasaman bana sorunun hdd den kaynakli olabilecegini dusundurdu. Hdd de anlik yuzde 100 kullanim durumlari bu tur kasmalara neden olur.

Ben de böyle bir durumdan şüphelendim yani sorunun disklerden birinden olduğunu düşündüm internette birkaç %100 kullanım sorunu da okumuştum. Donmaların bazılarında SSD de %100 ya da 100'e yakın kullanım oluyor. Ama hepsinde değil bazen sadece ufak artmalar olup yine donuyor ekran

“Sim Racing Donanımları” sayfasına dön