Sohbet & Geyikoversteer: "direksiyon kalites?? ffb ayar?"

Forum kuralları dahilinde serbest sohbet alanı

Moderatör: Moderatörler

bart1969

oversteer: "direksiyon kalites?? ffb ayar?"

Mesaj gönderen bart1969 »

arkadaşlar. g27 kullanıyorum. oyun ve araba önemli değil. soruLARIM genel:
"kontrollü gaz ve fren kullandığım için sert virajlarda çok nadir oversteer yaşarım(frende veya gazda). ama sonuç hep aynı,"spin". sonuçta bu kadar defansif kullandığım için tur sürelerimin yüksek olmasından şikayetciyim (örneğin nurburgring de gt3 araçlarla en hızlı turda :2:09.00 gibi).
oysa youtubede bakıyorum millet 1:50 lerde; oversteere girseler de aracı toplayabiliyorlar:
1. direksiyon kalitesi oversteerden çıkmada önemli mi?
2. ffb ayarlarında hata mı yapıyorum. ffb yi iyice azaltsam sürüşüm değişir mi?
3. millet fanatec ve thrusmaster gibi üst seviye direksiyonlar kullanıyor. bunların tepki süreleri daha hızlı olduğundan oversteerden çıkma kolay olabilir mi?
TEŞEKKÜRLER.
n0tusVirtus
Ad: Berkan Yüce

Re: oversteer: "direksiyon kalites?? ffb ayar?"

Mesaj gönderen n0tusVirtus »

Direksiyon durumunu bilmeden yorum yapamayız. Ama dfgt ile dediğiniz süreler kovalaniyor. Benim ilk aklıma gelen yarış çizgisi. Belki orada hata yapiyorsunuzdur. Oyun içi pedalları ve direksiyonu gösterecek sekilde bir video atabilirseniz daha güzel yorum yapabiliriz.
Kullanıcı avatarı
FurkanOzcan
Ad: Furkan Özcan
Has thanked: 228 time
Been thanked: 251 time
İletişim:

Mesaj gönderen FurkanOzcan »

Merhaba. Bu topluluktaki en hızlı pilotlardan birisiyim ve hala DFGT ile yarışıyorum. Piyasadaki kabul edilebilir en düşük seviye direksiyon. Fakat ekstra bir problem yaşamıyorum buna rağmen. FFB ayarları gayet standart. Buradan biraz daha detaylı ayarlar yapabilirsiniz. Ben şahsen Logitech Profiler'dan açıyı 900 derece yapıyorum, Direksiyon merkezlemesi falan kapalı, sadece Overall Effects Strength 100%'de, diğerleri 0'da. Oyun içinde de genelde Minimum Force %3-4 civarında kalır; road effects, damping vs. gibi ekstra her şey kapalıdır. Sadece gain değeri 80-100 arasındadır. Direksiyon açısı ACC ve AC için hep 900'dür. Oyun kendisi arabaya göre ayarlıyor zaten. Bundan sonrası tamamen sürücüye ve setup'a bağlı.

Direksiyon, ortalama bir tahminle, yarış temposunda son yarım saniyeyi, hotlap denemesinde de son 0.2 saniyeyi bulmak için gerekli bana kalırsa. Tur sürelerinden anladığım kadarıyla oraya gelene kadar sürüş anlamında çok gelişmek gerekli. Thrustmaster veya Fanatec alarak bu kadar büyük farkı kapatmak imkansız. Herhangi bir ekran kayıt programıyla (Nvidia'nın ve AMD'nin kendi ekran yakalama arayüzleri var zaten) bir onboard videosu alabilirsek gaz-fren kullanımlarını gösteren grafikler açık bir şekilde daha net yardımcı olabiliriz. Muhtemelen ya geç/az reaksiyonla ya da kontra verdikten sonra direksiyonu tekrar toplarken geç kalmakla alakası vardır spinlerin. Yine de video görmemiz şart.
Kullanıcı avatarı
ezkimopolice
Ad: Baybars Öztürk
Has thanked: 7 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ezkimopolice »

G29dan Fanatec Csw 2.5a ve Fanatec üstü premium pedallara geçen biri olarak, süre veya kontrol donanım ile gelmiyor. Donanım ile oyundan alınan zevk, gerçekçilik vs farklı. Spin genelde viraj içi yanlış hız ve ağırlık transferi, erken gaz açma yada sürüş stiline uygun olmayan setuptan olur.

Furkan güzel yazmış, video gönderirseniz hata noktaları belli olur.

“Sohbet & Geyik” sayfasına dön