RaceRoom GenelAssetto Corsa'dan Raceroom'a...

RaceRoom Racing Experience genel forum alanı.

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı
Erg
Ad: Ergün
Been thanked: 3 time

Assetto Corsa'dan Raceroom'a...

Mesaj gönderen Erg »

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar.

Başlığı "Assetto Corsa vs Raceroom" olarak açmak istemedim zira değinmek istediğim konu sadece bu değil. Özellikle R3E'de deneyimli arkadaşların okumasını rica ediyorum.

1-2 sene önce R3E indirip birkaç tur atıp rafa kaldırmıştım, bunda biraz da her bir paketi haddinden fazla pahalı bulmamın etkisi olmuştu.. Geçen hafta tekrar indirdim ve Nurburgring Legends paketini satın aldım zira çokta pahalı gelmedi...

Henüz G27 ayarlarını tam oturtamasam da şunu söylemeyliyim ki "şaşırdım" ve aracın yol tutuşu, gaz kestiğimdeki tepkisi, vites düşürürkenki tepkisi, sesleri, çime çıktığım zaman buz pistinde değil daha gerçekçi kayması (saplanması), kerblerde daha düzgün tepkiler vermesi, viraj içindeki tutuş, oversteer-understeer oranları karşısında "vay canına" dedim kendi kendime... Bende mi bi anormallik (belki acemilik) var yoksa bu oyun gerçekten "muazzam"a yakın mı? Yoksa AC'ye göre daha mı arcade(!) -ki gerçek hayat tecrübelerimi göz önünde bulundurunca yol tutuşun arcade değil, daha gerçekçi olduğunu düşünüyorum.

Evet, bu oyunda aracı sürmek daha kolay sanırım ama zaten daha kolay olması gerektiğini düşünüyorum uzun zamandır. Yani AC'deki oversteer-understeer ve kayma tepkilerinin gerçeğe oranla aşırı olduğunu düşünüyorum.

Tourist Layout'ta 2 tur attım ve Z4 GT3 challange tablosunda 7. sıraya yerleştim, AC tecrübesinden dolayı bu normal mi yoksa oyun genel anlamda kolay mı, çözemedim...
Resim

Grafikler ve atmosfer konusunda AC'yi yine geride bırakıyor ama asıl ilginci daha stabil-optimize bir performansa-akıcılığa sahip... Örneğin AC'de Nordschelife belli noktalarda lag var, oyunu aldığımdan beri var, pistin 2-3 noktasında saliselik lagler var...

Arayüz ve tabloların da harika olduğunu düşünüyorum R3E'de.

Son olarak G27 için hem profiler hem de oyun içi en iyi ayar tavsiyelerinizi istiyorum. Sanırım ciddi ciddi R3E'ye geçebilirim...
Kullanıcı avatarı
diabolus79
Süper Moderatör
Has thanked: 82 time
Been thanked: 102 time

Re: Assetto Corsa'dan Raceroom'a...

Mesaj gönderen diabolus79 »

İşte bu yüzden nefis bir zamanda hobimizden keyif alıyoruz, piyasada herkesin kendine göre artısıyla eksisiyle değerleyebildiği birden fazla seçenek olması bakımından çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Bir yandan da bu tip gayet kaliteli simler/simcadeler arasındaki karşılaştırmalar öznel olduğu için "geride bırakıyor" gibi tanımlamaları yersiz ve sağlıksız buluyorum.

Buradaki değişkenler o kadar fazla ki; ekipmanımızın ffb kalitesi/kalibrasyonu olsun, bilgisayarımızın grafik kapasitesi olsun, oyun içi ffb ayarları olsun bir çok değişken var, mesela örneğini verdiğiniz lag vs durumları ben hiç yaşamadım, görsellik olarak baktığımızda da R3E dx9 temelli olduğundan dolayı kapasitesi bununla sınırlı, A.C. dx11 temelli olduğundan dolayı görsel olarak daha zengin aslında ama bilgisayarınız yetersizdir belki de bilemiyorum.

Raceroom şu bir sene içinde bile belli bir mesafe katetmiş durumda ancak FFB açısından efektlere boğulmuş gibi hissediyorum ben de ama bu AC veya bir başka oyunun gerisinde kaldığını göstermiyor kesinlikle, bana uygun olmadığını/ayarlarını düzgün yapamadığımı gösteriyor en fazla.

R3E umarım eksikliklerini en kısa zamanda tamamlayıp beta sürecinden çıkar, uygulamaya koymak istedikleri sürücü istatistik/sıralama sistemini devreye sokar da iRacing'e esaslı bir rakip kıvamına gelir, yeniden kurulan SimBin'in geliştireceği GTR3 için planlanan Unreal motoru da geldiği zaman görsel manada da çok çok doyurucu bir kıvama gelecektir umudunu taşıyorum.

G27 kullanırken ben şu ayarları kullanıyordum: https://forum.sector3studios.com/index. ... post-63266

Son olarak bir de Automobilista'yı denemenizi öneririm, görsel olarak pek başarılı olmasa da şu an piyasada bulunan simler arasında FFB açısından kendi adıma en başarılı bulduğum oyun şu anda.
Kullanıcı avatarı
ahmetis
Ad: Ahmet Demircan
Has thanked: 27 time
Been thanked: 172 time

Re: Assetto Corsa'dan Raceroom'a...

Mesaj gönderen ahmetis »

Siz artılarına değinmişsiniz ben de eksilerine değineyim ki her yönüyle tartışalım raceroom u amacım lekelemek değil baştan söyleyeyim :) şuan büyük ilerleme yaptılar üstelik.

-En baştan başlarsam oyunda daha bayrak yok :D Yarışıyoruz bayrak yok zaten bunu duyunca ben oyundan direk soğuyom büyük bir event olduğu zaman bu tam başa bela zaten.
-Hasar modellemesini gerçekçi bulmuyorum.Arabaların mahşallahı var tank gibiler sağı solu dağıtıyom araçta tık yok :D oysaki bir iracing ya da rfactor 2 de süspansiyona bir temas denk geldiği zaman araç pert oluyor.Sürünerek zar zor pite götürüyorum.
-Server optimizasyonları sıkıntılı henüz o konuda memnun kalmadım her seferinde bir şekilde serverdan atıyor beni.
-Her güncellemenin neden boyutu en az 3gb tan başlıyor bilmiyorum ki içinde gelen sadece 1 pistle 1 seri oluyor olsa olsa bence çok yer kaplıyor zaten almıyorum da neden boşu boşuna indirmek zorunda bıraktırıyorsa.
-Türk insanını asıl ilgilendiren kısmı bence fiyat kısmı :) şahsen ben her paket için para vereceksem ranking sistemi olan iracing e gider istediğim saat yarışırım.Bol bol araç pist satıyolar ayar oldum bu aralar oyuna.rfactor 2 de bi 50tl verdim sonra daha para falan soran olmadı bana.
-Pit menu sistemi karman çorban bir şey daha basit yapıp insanların kafasını karıştırmayabilirler ki numan gibi geri geri gidiyoz pitte sonra menuyu halledene kadar :)
-Adam gibi chat sistemi geliştirilmeli serverdan doğru düzgün konuşamıyoz.
-Bu biraz şahsi fikir olacak araç ayarlarının araca yeterince etki etmediğini düşünenlerdenim.En azından ben hissetmiyorum.Iracing de falan 1-2 ayar oynasam araçta bunu rahatça hissediyordum ki bence raceroom da temel olay direksiyon açısını iyi ayarlamak.
-Hud yok doğru düzgün piyasada ya da ben bulamadım.
-Fizik olarak bana rfactor1 i andırıyor ama keyifli hoşuma gidiyor.
-Gece gündüz döngüsü hava olayları falan zaten yok.
-Oyun akıcılığı güzel dx9'a göre ben beğendim.
-Formasyon ya da hareketli start gibi sistemler oyun içinde yok.
-Emin değilim ama pitte daha lastik çeşitliliği gibi bir sistem de yok diye biliyorum.
-Endurance seviyorum şahsen pilot değiştirme gibi olayları zaten yok.Endurance yarışı yapmak da mümkün değil.

ve daha daha görmediğim ya da yazmayı unuttuğum bir sürü şey var.Hani tek seferlik para versem anlayacağım ama bu kadar eksiği olan bir oyuna her araç ve pist için para vermek benim içimden gelmiyor.Şahsen rfactor2 nin bu ay ya da Nisan'da dx11 le gelecek olan güncellemesiyle iracing ile yakın seviyeye geleceğini düşünenlerdenim zaten indirim yaptığından beri oldukça fazla simci çekti.rFactor 2'nin de en büyük eksiği bence şu ffb olayı umarım kısa zamanda onu da çözerler insanlara yazık.

“RaceRoom Genel” sayfasına dön