RaceRoom GenelRACEROOM KASMA SORUNU

RaceRoom Racing Experience genel forum alanı.

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı
Ahmet Tokmak
Ad: Ahmet Tokmak
Has thanked: 53 time
Been thanked: 84 time

RACEROOM KASMA SORUNU

Mesaj gönderen Ahmet Tokmak »

Raceroom Dtm 92 modunda singlede gayet akıcı olan oyun 10 ve üzeri araç ile yüklediğim zaman yer yer kasmalar meydana geliyor. Tüm video ayarları en düşük seviyede. Buna rağmen multiplayerde akıcı bir oyun oynayamıyorum. Sistemim aşağıda arkadaşlar. Benim sistemime yakın olup da akıcı oynayabilen var mı?

İşlemci: İ5 2.6 Ghz
Ram: 8 Gb
İşletim sistemi: Win 7 64 bit
Ekran kartı: Nvidia GTX 660M
Kullanıcı avatarı
Ozan Ulkugil
Ad: Ozan Ülkügil
Has thanked: 29 time
Been thanked: 64 time
İletişim:

Re: RACEROOM KASMA SORUNU

Mesaj gönderen Ozan Ulkugil »

i5 demişsin ama hangi i5 ?

Yarış, simülasyon oyunları ekran kartından çok işlemciye yüklenirler hesaplamalardan dolayı, işlemcin en azından 3. nesil ise çok sorun çıkarmaması lazım ama ekran kartın eski ve mobil ekran kartlı bir masaüstü değilse bir laptop.

Isınma neden oluyor olabilir belki ama araç sayısı artınca olan kasma donanım yetersizliğine işaret.

Win 7 yi 10'a formatlayıp bir de öyle dene, çare olacağını sanmasam da...

Resim
Kullanıcı avatarı
Ahmet Tokmak

Isinma ile alakali degil onu kontrol ettim. Gta5 far cry primal gibi oyunlarda herhangi bi takilma olmuyor. Laptop kullaniyorum. Islemci kacinci nesil onu bilmiyorum. Eve gecince bakabilirim.
Kullanıcı avatarı
MUE
Süper Moderatör
Ad: Mehmet Uğur
Has thanked: 690 time
Been thanked: 292 time
İletişim:

Mesaj gönderen MUE »

Benimde Assetto Corsa'da işlemcim sıkıntı çıkartıyor. Üçüncü nesil bir i3 var. :) Yani şlemci yetmiyor.
Önceden tahmin edebildiğiniz ve edemediğiniz şeyler vardır. O tahmin edemediğiniz en tehlikeli şeylerdir.
Never Ever Stop Dreaming
/MEHMETUGURE

Kullanıcı avatarı
Painkiller.
Ad: Arda
Has thanked: 64 time
Been thanked: 49 time

Mesaj gönderen Painkiller. »

İşlemciniz bu sanırsam. http://cpuboss.com/cpu/Intel-Core-i5-3230M

Bu işlemci her şeyden önce 2 çekirdek. Yeni nesil i3 ler bile işlemci ağırlıklı oyunlarda pek verimli değil.

Gta 5 intel işlemcilerle çok verimli çalışıyor . Herhangi bir kasma olmaması normal.

Oyunlarda grafikleri düşürmek işlemci kullanımını daha da arttırır. Bu sebeple ekran kartınızı olabildiğince tam verimde kullanacak şekilde grafik ayarını yapın. 2. olarak sadece grafik olarak değil çözünürlük ayarını da maksimum ve minimum da deneyin. 3-5 fps dışında bir fark olmuyorsa kesin olarak işlemci bu oyun için yetersizdir ve fazla yapılacak bir şey de yoktur.

İntel işlemcilerde ısınma oldukça işlemci hızını otomatik olarak düşürür. Bu ayarı bios a girip intel thermal monitor gibi bir ayar olması lazım. Onu disabled yapıp bir deneyin derim. İşlemci ısındıkça hızını düşürmez. Ama işlemcinin bir miktar daha sıcak olabileceğini unutmamak lazım. Belki bu ayarın biraz faydası olabilir.
Kullanıcı avatarı
Ahmet Tokmak

Painkiller. yazdı:İşlemciniz bu sanırsam. http://cpuboss.com/cpu/Intel-Core-i5-3230M

Bu işlemci her şeyden önce 2 çekirdek. Yeni nesil i3 ler bile işlemci ağırlıklı oyunlarda pek verimli değil.

Gta 5 intel işlemcilerle çok verimli çalışıyor . Herhangi bir kasma olmaması normal.

Oyunlarda grafikleri düşürmek işlemci kullanımını daha da arttırır. Bu sebeple ekran kartınızı olabildiğince tam verimde kullanacak şekilde grafik ayarını yapın. 2. olarak sadece grafik olarak değil çözünürlük ayarını da maksimum ve minimum da deneyin. 3-5 fps dışında bir fark olmuyorsa kesin olarak işlemci bu oyun için yetersizdir ve fazla yapılacak bir şey de yoktur.

İntel işlemcilerde ısınma oldukça işlemci hızını otomatik olarak düşürür. Bu ayarı bios a girip intel thermal monitor gibi bir ayar olması lazım. Onu disabled yapıp bir deneyin derim. İşlemci ısındıkça hızını düşürmez. Ama işlemcinin bir miktar daha sıcak olabileceğini unutmamak lazım. Belki bu ayarın biraz faydası olabilir.

Dun termal macun yeniledim. Islemci bosta 40 yukte 70 dereceyi gecmiyor. Bugune kadar sorunun hep karttan oldugunu dusunuyordum. Gecen intel ekran kartinda da benzer performans vernisti. Sorun dediginiz gibi sanirim islemciden kaynakli. Hep kart uzerine yogunlastim simdoye kadar. Islemci performansini arttirmak icin neler yapilabilir bilginiz var mi?
Kullanıcı avatarı
car_lover
Süper Moderatör
Ad: Semih Emre
Has thanked: 154 time
Been thanked: 278 time

Mesaj gönderen car_lover »

Merhaba işlemcin çok zayıf. Bende güçsüz işlemci yüzünden çok sıkıntı çekmiştim. En iyi çözüm grafik ayarlarını en düşüğe çekip(özellikle yansımaları) vsync açmak. Sadece grafikleri düşürürseniz yüksek fps den dolayı işlemciye daha çok yük biniyor ve işlemcinin zorlandığı yerdeki fps farklarından dolayı çok takılma oluyor. Vsync fps nin gereksiz yere artmasını engelleyerek yükü azaltıyor. Bu söylediklerim AC de işe yaramıştı raceroom da da yaraması muhtemel.
Kullanıcı avatarı
Ozan Ulkugil
İletişim:

Ahmet Tokmak yazdı:
Painkiller. yazdı:İşlemciniz bu sanırsam. http://cpuboss.com/cpu/Intel-Core-i5-3230M

Dun termal macun yeniledim. Islemci bosta 40 yukte 70 dereceyi gecmiyor. Bugune kadar sorunun hep karttan oldugunu dusunuyordum. Gecen intel ekran kartinda da benzer performans vernisti. Sorun dediginiz gibi sanirim islemciden kaynakli. Hep kart uzerine yogunlastim simdoye kadar. Islemci performansini arttirmak icin neler yapilabilir bilginiz var mi?

Masaüstü olsa soğutucu ve anakarta bağlı olarak overclock denenebilirdi ama laptop da böyle bir şans yok. Üstelik i5'in 2 çekirdeklisiymiş. Yeni sistem toplamanın zamanı gelmiş :)

Resim
Kullanıcı avatarı
Ahmet Tokmak

Resim

resimde de anlaşılacağı üzere 4 çekirdekli işlemci
Kullanıcı avatarı
Ozan Ulkugil
İletişim:

2 gerçek 2 sanal toplam 4 çekirdekli bir işlemci var.

Resim

“RaceRoom Genel” sayfasına dön