AC UygulamalarıWheelCheck ve LUTGenerator Kullanımı

Assetto Corsa eklentilerini burada paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatörler

BluesAdam
Mesajlar: 6
Kayıt: 25 Haz 2017, 23:39
Ad: Gökhan
Konum: Ordu
Alınan teşekkür: 8 kez

WheelCheck ve LUTGenerator Kullanımı

Mesajgönderen BluesAdam » 10 Haz 2020, 15:48

Selam herkese,

AC ve ACC'de varsayılan force feedback ayarlarını beğenmeyen büyük bir kesim var, özellikle Logitech G serisi gibi giriş seviyesi direksiyonlar için. Pek de doğrusal olmayan, yani sertlik hissiyatı kademeli ilerlemeyen bir FFB ayarı olduğu için, Sim Racing topluluğu iki adet program kullanarak bu sorunun önüne geçmeye çalışıyor. Bunlardan biri WheelCheck ve diğeri LUT Generator. Detaylı anlatıma geçmeden önce bu iki programın ne iş yaptığını bir anlatalım:

Wheel Check aslında iRacing için yapılmış, direksiyonun birçok farklı değerini test edip optimum değerleri bulan bir program. LUT Generator ise, Wheel Check programının oluşturduğu xml dosyasını alıp, destekleyen oyunların okuyabildiği LUT (Look Up Table) yani değer tablosu formatına dönüştüren bir program. Bu açıklamayı yapmakla birlikte şimdi programların nasıl kullanıldığını açıklayayım.

Başlamadan önce oyun içinde "Minimum Force Feedback Gain" ayarının 0 olduğundan emin olun.
Wheelcheck indirme linki: https://www.dropbox.com/s/3zxf5yd1bvujy ... 2.zip?dl=0
LUT Generator indirme linki: https://www.racedepartment.com/download ... r-ac.9740/

Wheelchecki masaüstüne indirip çalıştırdığımızda şöyle bir ekranla karşılaşacağız:

Resim

1 numaralı kutucuktan direksiyonumuzun modelini seçiyoruz

Sonrasında 3 numaralı Max Count kutusuna 100 değerini giriyoruz. Ne kadar yüksek değer girersek o kadar hassas sonuç alıyoruz. 50 ya da 100 gayet iyi bir değer.

Bu kısımda direksiyona kesinlikle dokunmamak çok önemli çünkü 2 numaralı kutucuktan "Step Log 2 (Linear Force)" seçeneğini seçtiğimiz anda direksiyon kendi kendine hareket etmeye başlayacak. Önce fark edilmeyecek kadar az, sonrasında gittikçe daha fazla dönmeye başlayacak. Başlama ya da bitiş sonrasında herhangi bir uyarı kutucuğu çıkmıyor. Direksiyon hareket etmeyi bıraktığında bittiğini anlayabilirsiniz. Ya da max count kutusuna girdiğiniz değer kadar dönüş tamamladığında bitmiş oluyor, saymak isterseniz tabii :D İşlem bittiğinde program otomatik olarak Belgelerim klasörüne bir xml dosyası oluşturacak. Şimdi Wheel Check ile işimiz bitti, LUT Generator'ı açabiliriz. Karşımıza üzerinde tek bir tuş bulunan bir program ekranı çıkacak:

Resim

Mevcut olan tek tuşa basıp, Belgelerim klasöründe oluşan xml dosyasını seçtiğimizde otomatik olarak LUT dosyası oluşacak ve bizden kayıt yeri seçmemizi isteyecek. Varsayılan yeri seçmeniz yeterlidir. Varsayılan yer, eğer değiştirilmediyse C:\Users\KullanıcıAdı\Documents\Assetto Corsa\cfg olacak. Kaydetme işini de gerçekleştirdiğinizde son bir adım kalıyor. LUT dosyasının kayıt olduğu klasöre girip, ff_post_process.ini dosyasını açarak içindeki değerleri aşağıdaki gibi değiştiriyoruz:

Resim

Burada ben CURVE kısmına kendi LUT dosyamın adını yazdım. Siz kendi dosyanıza ne isim verdiyseniz onu yazacaksınız. Hepsi bu kadar. Tek dikkat etmeniz gereken direksiyon yazılımından FFB Gain değerini değiştirmemek ve oyun içinde minimum FFB değerini 0 olarak bırakmak.

DİKKAT: Bu işlemi Assetto Corsa Competizione için de yapabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken:

C:\Users\KullanıcıAdı\Documents\Assetto Corsa\cfg

klasöründeki ff_post_process.ini ve LUT dosyasınızı kopyalayıp

C:\Users\BluesAdam\Documents\Assetto Corsa Competizione\Config

klasörüne atmak. Hepsi bu kadar. Umarım yardımcı olmuştur.

Gökhan Armağan


“AC Uygulamaları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir