DUYURULARÖNEMLİ TOPLANTI!

Platin e-sport ligi ile ilgili önemli duyurular

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı
AlperAkbilgi
Süper Moderatör
Ad: Alper
Has thanked: 302 time
Been thanked: 131 time
İletişim:

Re: ÖNEMLİ TOPLANTI!

Mesaj gönderen AlperAkbilgi »

Raceroom beta ise Asetto corsa alpha'dır. :)
Kullanıcı avatarı
diabolus79
Süper Moderatör
Has thanked: 82 time
Been thanked: 102 time

Mesaj gönderen diabolus79 »

AC betadan çıkalı baya oldu, fikir belirtmedim gerçekleri söyledim ben ;)
Kullanıcı avatarı
AlperAkbilgi
Süper Moderatör
Ad: Alper
Has thanked: 302 time
Been thanked: 131 time
İletişim:

Mesaj gönderen AlperAkbilgi »

Raceroom beta değil ki?!
Kullanıcı avatarı
adnaneren1977
Ad: Adnan Eren
Has thanked: 68 time
Been thanked: 82 time
İletişim:

Mesaj gönderen adnaneren1977 »

serkan kaplan yazdı:Ac kullanımına son veriliyor,platin lig racerooma taşınıyor [emoji14]

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SERKAN BAŞGANIM Bu taşıma işi olursa uzun sürer.O kadar araç ,pilot, pist,su tesisatı,elektrik tesisatı ,ses sistemleri , kanalizyasyon tüm bunlarıda taşımak gerekecek.Yüklenici firma tüm bunları karşılıyormu. :mrgreen: Yoksa herkes başının çaresine baksın mantığımı yürütülecek :D
ikinci sorumda peki Zeki Müren de bizi görecekmi :?
ALPER e de şunu diyorum assetto corsa raceroomu döver :evil:
Kullanıcı avatarı
serkan kaplan
Süper Moderatör
Has thanked: 111 time
Been thanked: 172 time

Re: RE: Re: ÖNEMLİ TOPLANTI!

Mesaj gönderen serkan kaplan »

adnaneren1977 yazdı:
serkan kaplan yazdı:Ac kullanımına son veriliyor,platin lig racerooma taşınıyor [emoji14]

SERKAN BAŞGANIM Bu taşıma işi olursa uzun sürer.O kadar araç ,pilot, pist,su tesisatı,elektrik tesisatı ,ses sistemleri , kanalizyasyon tüm bunlarıda taşımak gerekecek.Yüklenici firma tüm bunları karşılıyormu. :mrgreen: Yoksa herkes başının çaresine baksın mantığımı yürütülecek :D
ikinci sorumda peki Zeki Müren de bizi görecekmi :?
ALPER e de şunu diyorum assetto corsa raceroomu döver :evil:
Taşınma konusu espiriydi zaten toplantıda kavga çıkartayım dedim :)

Kullanıcı avatarı
Aranel Ciryatan
Forum Yöneticisi
Ad: Mehmet
Has thanked: 215 time
Been thanked: 897 time
İletişim:
Aranel Ciryatan’s avatar
Loading…

Mesaj gönderen Aranel Ciryatan »

Şakası geyiği bir yana arkadaşlar bu geçirdiğimiz 4 test yarışında neler gözlemledik, bizi ne sorunlar bekliyor ve ne gibi aksiyonlar almalıyız gibi önemli bir toplantı bu akşam olacak olan toplantı. O yüzden lütfen toplantı öncesi kafanızda bu 4 test haftasını tartıp, sizi neler rahatsız etti ve neleri gözlemlediniz bunları bir kenara yazıp gelmenizi bekliyoruz toplantıya. Bu sayede daha verimli bir toplantı yapmış oluruz.

Saat 21:00'da görüşmek üzere.
The World is Mine!
Kullanıcı avatarı
Apostt
Ad: Serkan Yalnız
Has thanked: 64 time
Been thanked: 78 time
İletişim:

Mesaj gönderen Apostt »

Dün gerçekleştirilen toplantının ardından takımımız Road Benders ve bazı diğer sürücü arkadaşlarımın ortak düşüncesi olacak şekilde birkaç yorumda bulunmak istiyorum.

Öncelikle bazı pilotlar tarafından yaşanılan sorunlar ve öngörülen çözüm yöntemleri, ve tüm bunların zamanlaması oldukça endişe verici. 5 ayı aşkın bir süredir planlanan bir ligden bahsediyoruz, defalarca test seanslarına girerek binlerce tur tamamladık. İlk toplantılardan itibaren mod pistler ve araçlar konusundaki endişe dile getirilse de, yine devam etme yönünde karar alındı ve tüm takımlar, pilotlar bu bağlamda planlarını yaptılar. Ama sezonun başlamasına kısa süre kala halen büyük bir belirsizlik olmasının, son derece ciddi bir düzeyde organize edilmesi planlanan Platin Lig için yaralayıcı olacağını düşünüyorum. En büyük temennim kısa sürede bazı önlemlerin alınması ve ligin başlaması yönündedir.

Öncelikle simülasyon seçimi konusundaki karar çok önemli bir değişken, her ne kadar pilotlarımız farklı oyunlarda yapılan organizasyonlarda yer alsa da, Platin Lig için yapılacak böyle bir değişiklikte biz takım olarak çekilme durumunda kalacağız.

Platin Lig hazırlık aşamasında kuralların ve start prosedürlerinin uygulanmasında yeterli tecrübeyi elde ettiğimizi düşünüyorum. Multiclass konsepti için de nelere dikkat edilmesi konusunda iyi veriler elde ettik. Eğer çözüm mod pist ve araçlardan vazgeçmek olacak ise de, yeniden uzun bir test dönemine ihtiyacımızın olacağını düşünmüyorum. Eğer aksi bir karar çıkcaksa da lütfen katılım zorunluluğu şart koşmayalım.

Şu anda gözlemlenen, bazı arkadaşların donanımsal yetersizlik yaşaması ve 60 fps altı oyun şartlarında offline derecelerine göre performansta düşüş olması. Her ne kadar bu konularda sorumluluk bireysel olsa da, arkadaşlara daha stabil bir deneyim sunmak adına diğer pilotları da madur etmeyecek bazı çözümler bulunmalı. Mod pist ve araçlar çeşitlilik sunuyor ancak optimizasyon konusunda zayıf olmaları performansımızdan çalıyor olabilir. Eğer birinci önceliğimiz sorunsuz bir lig ise, öncelikle mod pistlerden vazgeçebiliriz ya da sadece optimize olanları tercih edebiliriz. P2'nin performans kaybına rağmen kalmasını öneririm çünkü bu da prototip kullanan pilotlar için büyük bir emek kaybı olacak. Farklı pistlere adapte olmak ayrı bir mesele, yeniden bir aracı seçip onu tanımak ise bambaşka bir mesele. Bu noktada bir değişiklik yerine keza bazı widget'lardan fedakarlık yapılarak bu arkadaşlar tarafından performans kazanılabilir.

Şu an eminim pek çoğumuz sorunsuz düzenini oturtmuş durumda ve heyecanla ligin başlamasını bekliyor. Umarım kısa süre içinde takvim net olarak açıklanır ve artık yarışmaya başlayabiliriz. Aksi takdirde hazırlık döneminin bu denli uzaması hem daha fazla vaktimizi alacak, hem de sezon öncesi heyecanımızın düşmesine sebep olacak.
Kullanıcı avatarı
FurkanOzcan
Ad: Furkan Özcan
Has thanked: 228 time
Been thanked: 251 time
İletişim:

Mesaj gönderen FurkanOzcan »

Serkan'ın dediklerinin tamamına katılıyorum. Üstüne söylenecek fazla söz yok ancak ben de birkaç düşüncemle katkıda bulunmak istiyorum.

(1) Öncelikle mod kullanımı konusundaki endişelerimizi çok net bir şekilde ilk toplantılardan beri söylüyoruz, buna vurgu yapılması iyi oldu. Yine de tamamen karşı çıkmıyorum mod kullanımına ama eğer turnuvada sorun çıkaracak bir pist olursa yerine getirilecek birçok orijinal ve optimizasyonu iyi yapılmış mod pist var ACRL gibi uluslararası liglerin kullandığı. Şimdiden yaz arasına kadar olan yarışlar 2-3 hafta ileri taşınabilir ve bu 2 haftada hemen alternatif pistlere karar verilebilir. Aynı zamanda ilk yarış öncesi hemen yeni yılın ilk haftasının herhangi bir gününde yarım saatlik zorunlu olmayan bir test yarışı konulabilir. Eğer katılımcılardan kimse ciddi bir sıkıntı raporlamazsa yarış planlanan pistte yapılır. Katılmayanların ise kendi sorumluluğunda olur yaşayacakları potansiyel bir sorun. Serkan Kaplan'ın bugün Discord'da paylaştığı veriler ve yukarıda Serkan Yalnız'ın önerisinin ardından 3. kez ben öneriyorum bireysel önlem olarak widget'ların kapatılabileceğini. P2 pilotlarının emeklerine yazık olmaması ve alışma süreçlerinin baştan başlamaması adına P2 araçlarının kalması konusuna katılıyorum.

(2) Bunun haricinde toplantıda bahsettiğim server ayarı olayı var. acServerManager'ın Settings sekmesinde "Advanced Settings" diye bir bölüm var. Oradaki Packets Hz opsiyonu default haliyle 18. Bu saniyede kaç kez bilginin güncelleneceğini belirtiyor. Bu değeri azaltmak (15-16 gibi) sadece bağlantıları rahatlatmakla kalmayacak aynı zamanda her bir pilotun bilgisayarının saniye başına güncellemesini azaltacak. Bu sayede işlemciler de rahatlayacak ki tüm yaşadığımız sorunların temeli de bu. Bu biraz detaylı bir opsiyon ve default değerden çok fazla sapamayacağımızı belirtmek gerek. Ancak 40 pilotluk bir grid yerine 32 kişilik server'lar kurma fikri ise bu sorunun üstesinden daha temel bir çözümle gelebileceğimizi gösteriyor. Sadece bu iki çözümle bilgisayarların birim zamanda %33 daha az veriyi işlemek zorunda kalacağını da belirtmek isterim (18 packet * 40 araç vs. 15 packet * 32 araç).

(3) 32 kişilik (2 yorumcu dahil) server da çözüm olmazsa yarış öncesi ısınma seansından 1 saat öncesine kadar açık olacak bir online excel tablosu oluşturulabilir ve katılacak herkes bu tabloda isminin yanına ufak bir onay işareti koyarak check-in yapabilir. Hepimiz biliyoruz ki hemen hemen hiçbir zaman 30/30 katılımcıya ulaşamayacağız ve bu check-in sayesinde hem booking işlemi daha az kişi için yapılmış olur hem de server'daki yük azaltılır.

(4) Optimizasyon konusunda her pilotun yapabileceği şeyler 1. paragrafta sayılanlarla kalmıyor. Grafik ayarlarında World Detail ve Reflection Rendering Frequency seçeneklerini düşürmek doğrudan hem grafik işlemcisini hem de normal işlemciyi rahatlatacaktır. Benim kullandığım ayarlar bu iki seçenek için sırasıyla "Medium" ve "Static".

Ayrıca, dünkü toplantıda canımı en çok sıkan şey toplantının başında konuşulanlar oldu. Mehmet sağ olsun dün gayet iyi bir moderatörlük yaptı ve bir yerde konuşabildim rahatça. Katıldığım günden beri tartışılan her meselede dinlemeye bu kadar açık olduğunu gözlemledim ve bu benim için oldukça önemli bir şey özellikle önceden bulunduğum ligde bunun yokluğundan çok çektiğim için. Ona teşekkür ederim. Konuşmaya başlamadan önce toplantı online yarışların işlemcilere nasıl yük bindirdiğini anlatan bir brifing'e dönüşmüştü. Bilgilendirici olması açısından gayet iyi ama ligin başlamasına bir hafta kala herhangi bir somut çözüm üretebilmesi açısından verimsiz. Yine de burada sıkıntı yoktu fakat bu konu PCars 2 ve simülasyon oyunlarının özelliklerine bağlanınca ben dahil birçok pilot endişeli bir şekilde dinlemeye başladı ve kuyuya taşı atan deli yine ben oldum. Bu girişimime destek veren birçok pilot arkadaş oldu, hepsine teşekkür ederim. Farklı bir platform fikrinde hem imkanlarım hem de prensiplerim doğrultusunda Road Benders'ın yolundan gideceğimi şimdiden belirtmek isterim ayrıca.

Eğer panik yapmaz ve çok uçuk çözümler yerine ilk olarak 1. ve 2. paragraftaki server taraflı çözümleri uygularsak yaşanan sorunların büyük ölçüde çözüleceğine ve ligin en fazla birkaç haftalık ertelemeyle başlayabileceğine inanıyorum. Bunlar olmazsa 3. paragraftaki çözüm de uygulanabilir. 4. paragraftaki çözüm aklında donanımıyla ilgili şüphe olan her pilotun önceki adımların uygulanmasını beklemeden yapması gereken bir şey zaten. Bu organizasyonu düzenleyen herkese teşekkür ediyorum ve asla verilen emekleri yok saymak gibi bir niyetim yok bundan sonraki cümlemde. Lütfen lig başlamadan çok önce düzenlenen toplantılarda söylediğimiz, başta yok sayılan ama şu an çözüm olarak düşünülen önerilerimize olan bu yazdıklarımıza olmasın ve ilk aşamada dikkate alın. Tek isteğimiz yardımcı olabilmek ve dikkate alınmak.

Not: Yazım hatası olduysa affola.
Kullanıcı avatarı
Aranel Ciryatan
Forum Yöneticisi
Ad: Mehmet
Has thanked: 215 time
Been thanked: 897 time
İletişim:
Aranel Ciryatan’s avatar
Loading…

Mesaj gönderen Aranel Ciryatan »

Arkadaşlar öncelikle endişelerinizin farkıdanyız. Bizimde endişemiz sizlere ortak bir ortam sağlayamamak. O yüzden açıkcası bu toplantıya oyunların yükleri ile başladık. AC'yi uzun zamandır kullanıyoruz ve sizlerinde fark ettiği gibi her güncelleme ile hardware yükü arttı oyunda. Hedefimiz simülasyon değişmek değil ve toplantı gündemi de bu değildi zaten. Fakat eğer bu kısa ertelememizden ve son testlerden olumlu sonuç alamazsak alternatif çözüm olarak düşünülebilir.

@furkan grip ayarları için seninle iletişime geçicem, zaten sen fazlaca kurcalıyorsun beraber bir optimizasyon yaparız o bölüme.

Grafik ayarları artık pilotların kendi inisiyatifinde olan bir durum. Ama Widget konusu önemli ciddi FPS kaybı yaşatıyor. Bu konuda SimHub kullanmanızı önerebilirim. Telefonun tarayıcısından kendinize harika bir dashboard yapabiliyorsunuz.

Amacımız hepinizi dinlemek ve ortak paydada buluşmak, üst düzey bir lig yapmaya çalışıyoruz ve Türkiye'de belki de bir ilkin temel taşlarını hep beraber hazırlıyoruz şuanda.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
The World is Mine!
Kullanıcı avatarı
AirborneTR
Ad: Levent
Has thanked: 103 time
Been thanked: 67 time

Mesaj gönderen AirborneTR »

Toplantıya katılamadım ama takım arkadaşlarım aracılığıyla neler konuşulduğunu takip etmeye çalıştım.

Sistemim oldukça eski bir sistem. 2010 yılında toplamıştım.

Gigabyte P55A-UD4 / DDR3 2200 S+GL+1394+16X*2 1156p
Intel Core i5 760 2.80 GHz 8MB Turbo
Kingston HyperX 4GB (2*2) 1600 MHz DDR3 RAM CL9
Palit GTX460 Sonic 1 GB 256 Bit GDDR5 16X

Normal şartlarda AC'de hiç sorun çıkarmayan bir sistem bu. Kalabalık sunucularda da yarıştım, grafik ayarlarım da hiç öyle minimumlarda falan değildi. Ancak Nordschleife gibi büyük bir pistte sunucuda az kişi de olsa takılma yapıyordu. Hele biraz da sunucu kalabalıksa baya baya oynanamaz oluyordu.

Bu sistemle akademi sezonunu da geride bıraktım. Orda da çok bi problem olmadı. Bazı yarışlarda ufak takılma, yavaşlamalar oldu ama yarışılmaz değildi. Grafik ayarlarımı minimuma çektim akademide. Burdaki yavaşlamanın kaynağının ptracker olduğunu düşünüyorum.

Platin ligde Spa test yarışından beri test seanslarına katılıyorum. Spa'da bir miktar takılma yaşadım ama yarışılmayacak gibi değildi, yine de bir kaç pist dışı yaşadım uzun süren takılmalardan dolayı. Sebring'de ilk antrenman seansında yine çok aşırı miktarda uzun takılmalar vardı ve bu şekilde yarışamayacağımı anladım. Grafik ayarlarım zaten minimumdaydı bu test haftalarında.

Sebring haftasından sonra çözüm arayışlarına girdim. O sıralarda bir test haftası olmadığı için denemelerimi kalabalık Nordschleife sunucularında yaptım. Bu sunucularda yaşadığım takılmalar ile platin ligde yaşadığım takılmalar çok benzer. Önce AC'nin apps klasöründeki bütün uygulamaları başka yere taşıyarak, uygulamaları kökten kaldırdım. Olumlu bir etkisini görmedim. Sonra işlemcime hız aşırtma yaptım. Bunun da olumlu bir etkisini görmedim. Tekrar fabrika hızlarına döndüm. Zaten işlemcim %100'lere vurmuyordu. Yani sorun işlemcide değildi. Daha sonra GPU-Z programı ile ekran kartımın bellek kullanımına baktım. 1GB lık bellek tam olarak kullanılıyordu. Aynı durumda 4GB lık bir ekran kartının bellek kullanımını kardeşime ölçtürdüm, onun kartı aynı durumda 4'e yakın, 3 küsür GB grafik belleği kullandı. Bi tane 2GB belleğe sahip GTX760 kart edindim. Bu kart takılma sorunlarımı çözdü. Grafik ayarlarını da bir miktar yükseltebildim. Nordschleife'da 2 Gb bellek yine tam olarak kullanılıyor ama takılma olmuyor. Benim için en önemli olan AA ve AF açabilmemdi, onları da orta seviyede açabildim. Takılmalar tam olarak gitti diyemem. Fuji yarışında çok az miktarda ufak takılmalar yaşadım. Bunlar genellikle yarışın başında formasyon turunda oldu. Sonuç olarak takılmalar beni etkilemedi. Grafik ayaralrını da bir miktar daha kısabilirim gerekirse.

Yani kısacası diyeceğim o ki, takılma yaşayan arkadaşlar ufak bir ekran kartı güncellemesi ile sorunlarını halledebilirler. Benim gördüğüm kadarıyla bu iş grafik belleğinde bitiyor. Tercihen 4GB, olmazsa 2GB bellekli, orta seviye bir kart, eski model de olsa sorunu çözecektir.

Furkan'ın grid sayısının azaltılması fikrine katılıyorum. Spa test haftasında önce çok gridli versiyon denendi ve bi ara standart gridli olarak denendi. Bu ikisi arasında standart olan bende daha az takılma yapmıştı. Yani benim gözlemlediğim kadarıyla grid sayısının çok olması, bu gridler boş olsa bile bizim sistemleri etkiliyor. Ama şahsen grid'in çok olmasını, her takımdan daha çok pilotun yarışlara katılmasını isterim.

Bir diğer konu da ptracker. Bunun da bir miktar yavaşlamaya sebep olduğunu düşünüyorum. Tabi sizin altyapı nasıl çalışıyor bilemiyorum ama bunun kullanımı şart mı? Mesela yayındaki sıralama bilgisi de ptracker'dan mı geliyor, yoksa sadece sunucu istatikleri sayfası için mi gerekli. Sadece sunucu istatikleri içinse belki bundan vazgeçilebilir. Gerçi iyi oluyor bir bakıma, hızlı arkadaşların turlarını inceleyip süre arıyoruz :) Bu şekilde yavaş pilotların süre bulup ön gruba daha yakın olmasını ve yarışların daha çekişmeli geçmesini sağlayabilir. Ama gerçekte bir takım başka bir takımın telemetrisini göremez bu bakımdan çok da gerçekçi bir uygulama değil.

Sonuç olarak şunu da söyliyeyim. Benim yukarda yazdığım güncellenmemiş sistemime benzer sistemlere sahip arkadaşlar, mod pistler kullanılmasa bile artırılmış grid ile yine sorun yaşacaklardır. Bu gibi sisteme sahip birisinin sorun yaşamaması için standart pistler + standart grid sayısı gerekiyor ki bu bile oynanabilme sınırında olacaktır. yine bir miktar takılma olacaktır. Nordschleife'da oynayamaz. O yüzden bence kesin çözüm yönetim tarafından değil pilotlar tarafından sistem güncellenerek gelmeli.

“DUYURULAR” sayfasına dön