Arkadaşlar selam,

SimRacersTR pilotlarımızdan Emre Doğan yeni ekipmanları hakkındaki incelemelerini ve yorumlarını bizlerle paylaşmış. SimRacersTR ekibi olarak bizde kendisine teşekkür ediyoruz ve güzel yazısını aşağıda paylaşıyoruz.

Mehmet ERDEM

Merhaba arkadaşlar ,

Uzun zamandır almayı planladığım fanatec ürünlerine en sonunda kısa bir süre önce sahip oldum.Bu yazıda sizlere almış olduğum ürünlerin özelliklerini , maliyet ve gönderi süreçlerini sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle almış olduğum ürünlere şu şekilde ;

CSL Elite Wheel Base EU
ClubSport steering wheel BMW GT2 EU
ClubSport Pedals V3 EU
ClubSport Shifter SQ V 1.5 EU
ClubSport Shifter Table Clamp EU-(Bu ürünü sizde benim gibi shifteri masaya monte edecekseniz almanız gerekecektir.)

Ürünlerin tamamı kendisine özel kutularda gelmektedir.Yani fanatec in sitesinden bir vida bile alsanız kutusu ve gönderi numarası ayrı şekilde düzenleniyor.

Resim Resim

Şimdi kısaca ürünlere ve özelliklerine göz atalım.

CSL Elite Wheel Base EU

Csl base , fanatec in yakın zamanda duyurmuş olduğu yeni bir gövde olması sipariş vermeden önce kullanıcıların ve profesyonel anlamda sim ekipmanlarını inceleyen firmaların yorumlarını beklememe neden oldu.Ürünün internet sayfalarında V2 base ve V1 base in arasında yer alacağı söyleniyordu.Gelen yorumların tatmin edici bir değerde olmasıyla siparişini verdim.

Ürünün ilk bakışta şık bir tasarımı olduğu hemen göze çarpıyor.Malzeme kalitesi olarak her ne kadar V2 base nazaran gövde kısmında alimünyum yerine plastik alaşım kullanılsada , ön panelde kullanılan malzeme ve tasarımı gayet şık.Aynı zamanda gövde üzerinde devir ışıklarıda mevcut.

Kutu içeriğinde ;
Güç adaptörü , usb bağlantı kablosu , kullanım klavuzu ve masa tutkaçı mevcut.

Motor gücü V2 base in 7nm torkuna nazaran 6nm luk bir torka sahip.Tek kayıştan oluşan fırçasız bir servo motoru bulunuyor.Bu sayede daha pürüzsüz ve çokta hızlı feedbackler alabiliyorsunuz.Önceki kullanmış olduğum Logitech G29 ürününden sonra pistlerin yapılarını çok daha iyi anladığımı söyleyebilirim.Bütün tümsek ve çukurları size kayıpsız bir şekilde iletiyor.

Ürün 1080 derece dönüş açısına sahip.5 farklı direksiyon ayarını hafızasında tutabiliyor ve siz istediğiniz anda aracınıza göre bu ayarları direksiyon üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.Csl base diğer tüm fanatec ekipmanlarını birlikte kullanmaya olanak sağlıyor.Gövdenin arka kısmında 1 adet güç girişi ,1 adet usb girişi ,1 adet el freni girişi ,2 adet shifter ve 1 adet pedal girişi mevcut.

Kutu açılımında özellikle vurgulanmış bir mesaj var ;

Straights are for fast cars ,Turns are for fast drivers.

Fanatec in bu gönderme mesajlarına bayılıyorum :)

Genel anlamda beni fazlasıyla tatmin eden oldukça güçlü bir base tasarlanmış.

Resim Resim

ClubSport steering wheel BMW GT2 EU

Beklide fanatec i seçmemde en önemli faktörlerden biri bu direksiyon simidiydi.İsmindende anlaşılacağı gibi BMW M3 GT2 aracının direksiyonu orijinal olarak replika edilmiş.Alcantara malzeme sevenler içinde gerçekten hoş bir ürün olmuş.

Kutu içeriğinde yalnızca direksiyon simidi ve gövdeye yerleştirdikten sonra ekstradan monte etmek için 1 adet pin mevcut.

Üzerinde 11 adet normal tuş ,2 adet joystick ve 1 adette ayarlarınızı yapabileceğiniz menü tuşu mevcut.Aynı zamanda devir ve gösterge ekranı bu üründede yer alıyor.

Direksiyon gövdesinin içinde iki adet titreşim motoru mevcut.Bu sayede abs ,damper tarzı etkileşimleri daha efektif alabiliyorsunuz.
Bu üründe diğer fanatec ürünleri gibi tüm base lere uygun şekilde üretilmiş.Arka kısmında bulunan ve base kısmına montajını sağlayan bir kilit sistemi mevcut.
Xbox One haricinde tüm platformlarda kullanılabilecek şekilde tasarlanmış.

Resim

Yarıştayken en çok aşina ve göz önünde olan parça olduğu için malzeme kalitesi ve şık tasarımıyla sizi hemen yarış moduna sokuyor.

ClubSport Pedals V3 EU

Simulasyon yarışlarının bence en önemli parçası pedallardır.Bu noktada farklı araştırmalarımda oldu.Fakat verilen özelliklerin fiyat farkını yansıtmaması , malzeme kalitesi noktasındada aranın açık olmaması sebebiyle V3 pedalları son tercihim oldu.Ürün yaklaşık 7 kilo gibi bir ağırlığa sahip ve ayağınızın altında size fazlasıyla direnç gösteren bir malzeme olduğunu hemen hissedebiliyorsunuz.

Kutu içeriğinde;

3 adet pedal uzatma aparatı , 3 adet farklı pedal pedi ,1 adet güçlendirilmiş gaz yayı,1 adet güçlendirilmiş debriyaj yayı,1 adet usb kablosu ,1 adet direk gövde bağlantısı için kablo ,1 adet lityum yağ kutusu ve kullanım klavuzu mevcut.

Özelliklerine bakacak olursak.

12Bitlik pedal çözünürlüklerine sahip.Bu da ne denli bir basınç hassasiyeti olduğunu bize gösteriyor.Gaz ve Fren pedallarının alt kısmında titreşim motorları mevcut.Aracın yol tutuş kayıplarını , frenajı ve yürüyen aksamda sürüş esnasında alınan çoğu etkiyi size titreşim yoluyla geri bildiriyor.

Aynı zamanda fren pedalında 90kg lık bir loadcell mevcut.Tüm pedalların açıları ayarlanabiliyor.Kolaylıkla tüm pedallara modlama yapılabilecek şekilde tasarlandığı için istediğiniz şekilde pedalların sertliğini , mesafesini ayarlayabilirsiniz.

Gaz ve Fren için ayrı olarak satılan damper kit mevcut.Bu sayede hidrolik hissiyatı da kolaylıkla sağlanabiliyor.

Resim Resim

Alışma konusunda fazlasıyla zamana ihtiyacım olduğunu düşündüğüm ama his olarak beni oldukça mutlu eden bir ürün olmuş.

ClubSport Shifter SQ V 1.5 EU

İçlerinde aklımda hiçbir şüphe kalmaksızın aldığım ve her zaman da almayı düşündüğüm bir ürün.Bence bu ürünün kesinlikle şuan bir rakibi olduğunu düşünmüyorum.Elime aldığımda ağırlığı ve görüntüsü karşısında şaşkın kaldım.Bir vites kutusu için oldukça büyük bir gövdeye sahip.İnanılmaz dişli yapısı ve bu yapının sertliği opsiyonel olarak ayarlanabiliyor.Hem sequential hemde manuel kullanıma olanak sağlayan ürün 7 ileri ve 1 geri vites yapısına sahip.

Kutu içeriğinde ise ;

2 adet bağlantı kablosu ve 1 adet vites topuzu mevcut.

Vites topuzunu kullanım şeklinize göre değiştirebiliyorsunuz.Vites gövdesinin yan kısmında bulunan kızaklı plastik yapıyı ileri yada geri ittirerek vitesi sequential ya da manuel moda rahatlıkla alabiliyorsunuz.

Bu noktada önemli bir husus var.Ürünün kutu içeriğinden herhangi bir masa tutturucusu çıkmıyor.Şayet profil yada özel tasarım farklı bir vidalı tutturucunuz yoksa masa tutkacı ayrı olarak fanatec sitesinde satılıyor.

Resim Resim

Resim

İşin maliyet ve gönderim konusuna gelecek olursak ;

Ürünler bildiğiniz üzere Türkiye lokasyonunda olduğumuz için yalnızca Fanatec Avrupa sitesinden siparişi verilebiliyor ve sadece Avrupa bölgesi Türkiye ye kargo gönderimi sunuyor.

Ürün siparişinizi sitede oluşturup adres bilgilerinizi girdikten sonra ürünlerin maliyetlerine otomatik olarak kargo ücreti ekleniyor ve siparişiniz bu şekilde oluşturuluyor.Sonrasında site size havale yapacağınız banka bilgilerini iletiyor.Ne yazıkki site üzerinden kredi kartı yada başka bir ödeme yöntemi mevcut değil.

Ürünün maliyeti ve kargo bedeli sonrası oluşan ücreti belirtilen bankaya havale ediyorsunuz.Yaklaşık 10 gün içerisinde ürün ups firması tarafından Türkiye ye giriş yapıyor.
Sonrasında Gümrük işlemleri için antrepoya yönlendiriliyor.Ürünün maliyeti üzerinden %18 verginizi ödüyorsunuz.Bu kısımda gerekli bilgilendirmeler ve evraklar size ups tarafından sağlanıyor.Ödeme yapıldıktan sonra ups ürünü kapınıza kadar getiriyor.Türkiye de bunun dışında başka bir maliyetiniz yok.

Umarım birazda olsa ürünlerle alakalı fikir sahibi olmuşsunuzdur.Arzu eden tüm arkadaşlarım da gönlünden geçen ve kendisine keyif verecek ekipmanlarla sim racing serüvenini devam ettirmesi dileklerimle ,

Keyifli yarışlar.

Emre DOĞAN

Bir önceki yazımız olan Yeni bir seri mi doğuyor? başlıklı makalemizde asetto, corsa ve hava hakkında bilgiler verilmektedir.

Published
Categories İncelemeler
Views 5565

Comments (2)

  • 11 Aralık 2016 at 16:53 Reply
    Güle güle kullan hepsi çok güzel gözüküyor darısı başımıza artık :)
  • Ayrton Senna da Silva
    11 Aralık 2016 at 17:56 Reply
    Kaliteli set, güle güle kullan.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fotoğraflar

The access_token provided is invalid.

Twitter

Invalid or expired token.

Twitter

Invalid or expired token.

Next Match

Next match not found
Araç çubuğuna atla
casino maxi