circuit-de-catalunya12000px-Catalunya.svg

 

Çok konuşulan Spa yarışının ardından Barcelona GP’de tekrar bir aradayız. Sezonun en temiz yarışını geride bıraktığımızı söyleyebilirim.

DREAM Team yeni takviyesi ile birlikte takım şampiyonluğunu sıralama turlarında aldığı pole pozisyonu ve 3.lükle bize bir kez daha gösterdi. Ekibe yeni katılan Adnan sağlık problemlerinden dolayı maalesef ilk yarışında aramızda bulunamadı. Buradan kendisine tekrar geçmiş olsun diliyoruz. Ekibin garanti puan adamı Emin’de özel sebeplerden dolayı yarış da bulunamadı. Aksiliklerin peşlerini bırakmadığı DREAM Team Taner’in de 2 kazaya karışıp yarışı tamamlayamamasından dolayı, takım puanlarında ciddi yara aldı. Takımın tek motivasyonu yarışı başladığı pozisyonda bitirip, ekibine 25 puan getiren Serkan. Ancak bu aksaklıklardan dolayı takım belki de marka şampiyonasında çok büyük bir avantajını yitirdi.

Ligin lider takımı ACTR Taner’in arkasına bir ip gibi dizilmişti. Arka arkaya çıktıkları yarış da Seat virajında Engin’in Taner’e teması sonrasında Mehmet ve Efe Can çarpışarak arka sıralara düştüler. La Caixa virajına girilirken Efe Can’a çarpan Taner yarışı bırakmak zorunda kalırken Efe Can yarışa son sırada devam etti. 7 sıraya kadar yükselen Efe Can teknik bir sıkıntıdan dolayı 16. turda yarışı bırakmak zorunda kaldı.Taner’in Engin ile kazasından faydalanan Semih bu avantajı iyi kullanarak yarışı 3. olarak tamamladı. Kazadan sonra toparlayan ve istikrarlı tur zamanları atan atan Mehmet yarışı 4. olarak tamamladı. Kazaya rağmen iyi bir yarış geçiren Engin son turlarda Emre ile karıştığı kaza sonrasında Mehmet(HAWK)’e geçilerek yarışı 6. Sırada tamamladı.

 

 

Yeni bir transfer ile bu yarışa başlayan HAWK takımı sıralama turlarında istediğini elde edemedi. Takıma yeni katılan Alper yaptığı yanlış lastik seçimi sonrası takımın 3.lük için ihtiyacı puanları almasına engel oldu ve yarışı 10. sırada tamamladı. Burak aslında takıma çok iyi başladı ama agresif sürüşü onun başına dert açtı. Burak hastalığı nedeniyle bu yarışta yer alamadı. Mehmet sıralama turlarından sonuncu olarak çıktığı yarıştan gerçekten çok iyi bir sürüş yaparak yarışı 5. sırada tamamlamasını bildi. Bireysel hataları olmasa belki çok daha iyi bir derece yapıcak olan Adjustik malesef üstü üste son şikan hatalar yapınca yarışı 9. olarak bitirdi.

Yerini korumak için puanlara ihtiyacı olan EVC yarış sonu itibari ile istediğini almış gözüküyor. Takımın en önemli ismi hiç kuşkusuz ki Erşan. Üst üste aldığı 2.likler ile takım yerini garantilemek dışında 2.lik içinde puan farkını eritiyor. Yarış da en hızlı tur zamanına da sahip olan Erşan yarışı Serkan’ın arkasında 2. olarak tamamladı. Takımın son bir kaç tura kadar istikrarlı yarışçısı Emre bu haftada geleneği bozmadı ve iyi götürdüğü bu yarışı da uzak bir temas sonrası 7. olarak tamamladı. Balcis belki sezonun en kötü yarışını çıkardı. Belli ki ciddi bir konsantrasyon eksikliği vardı. Bu yarışta biraz daha üst sıralarda yer alsa önlerindeki DREAM Team’i iyice tedirgin edeceklerdi.

 

-Yarış Sonu Röportajlar –

 

-Yanımızda bizim bu şekilde bir araya gelmemizi sağlayan Mehmet var. Bir kaç yarıştır üstünüzde kara bulutlar dolaşıyor ne kadar iyi derecede yapsanız da karıştığınız kazalar sonucu son sıralara geriliyorsunuz. Sonra ciddi bir çaba sarf etmeniz gerekiyor. Bu durum için görüşlerinizi alabilir miyiz?

-Öncelikle bu kadar yarış sonrasında artık bana da söz verildiği için teşekkür ediyorum. Maalesef dediğiniz gibi her yarış mutlaka bir kaza beni buluyor. Biri önümde spin atıyor, yanımda kaza oluyor kopan lastik bana geliyor gibi çeşitli varyasyonlar. Bunların hepsinin DreamTeam’in oyunu olduğunu düşünüyorum. Taner ile Serkan yarış öncesinde bu durumun analizini yapıp “Mehmet’i ilk turda saf dışı bırakırsak rahatız” planlarında olduklarından eminim. Her yarış ilk turda sonuncu oluyorum ve sonrasında üst sıralara çıkmak için çabalıyorum. Hep Serkan OpenWheel lig istediğinde ben suratımı ekşittiğim için oluyor bunlar.

-Bu yarışta son sıraya düşmeseydiniz söz vermeyecektim. Bu söyledikleriniz çok ciddi. Bunlarla ilgili elinizde kanıt var mı ?

-Valla somut bir kanıt yok, bunlar benim öngörülerim. Serkan İstanbul’daki buluşmamızda sessiz sakin bir insan imajı sergiledi fakat o sırada kafasında ne cinlikler geçiyordu tanrı bilir. Sinsi sinsi planlar yaptı eminim bundan. Neyse önümüzde Suzuka gibi zor bir pist var. Yine sert bir ilk viraj. Eğer önümde birileri spin atıp yine kaza yapmama sebep olursa kesinlikle bunların planlı olduğu kanıtlanmış olacak.

-Çok emin konuşuyorsunuz bakalım o zaman Suzuka’da bizi neler bekliyor. Şimdiden başarılar.


 

-Evet Balcis bence sezonun en kötü yarışını yaptınız. Sebebini nelere bağlıyorsunuz ?

-Aslında kalkıştan sonra kaza ve dokunmalar hariç tek bir sıra kaybettim. Esas kaybım sıralama turlarında oldu sanıyorum. Yarışa az benzin ve soft lastikle girmemek için dolu depo ve medium lastikle sıralama turu yaptım. Bu dediğim ayar değiştirememe mevzusu bazı arkadaşların başına geldi ama Mehmet arkadaşlara ayrıca vakit tanıdı. Bu güzel bir şey. Bir daha ki yarış ben de soft lastik ve çeyrek depoyla en azından birkaç sıra kazanabileceğimi düşünüyorum. Hata olursa da icabına bakacağız artık.


 

-HAWK takımının yeni üyesi Alper burada. Öncelikle aramıza hoş geldiniz. Yarışa soft lastik ile çıktınız. Neden böyle bir taktik seçtiniz ?

-Hoş bulduk. Henüz yeterli tecrübeye sahip olmadığımdan dolayı hatalarımı tolere etsin diye yumuşak hamurlu lastikler seçtim. Frenajlar da yardımcı olabileceğini düşündüm. 20 tur için yeterliydi. Çünkü ilk yarışım olması sebebi ile amacım kimseyi zor duruma sokmadan yarışı tamamlamaktı.

-İstediğinizi aldınız ama gene de bir kaç viraj da kaymaktan kurtulamadınız. Bu yarışlar sizin için ısınma yarışları diyebiliriz o zaman.

-Amacım gelecek sezon için olabildiğince fazla tecrübe toplamak, her yarışın katkısı büyük. Bu yarış için hedefime ulaştım. Virajlar da kaymamın asıl sebebi ilk turda karıştığım kaza oldu. İki defa sol arka köşeden şiddetli darbe aldım. Oversteering durumuna düşmeyen araç bu darbelerden sonra sürekli oversteering durumuna düşmeye başladı. İlk birkaç tur bu şekilde aracı zorladım ve yolun dışına çıktım. Yarışı bitirme hedefimi gerçekleştirebilmek için yavaşlamam gerekiyordu. Ben de mecburen yavaşladım. Yine de keyifli bir yarış oldu benim için, Suzuka’yı iple çekiyorum. Barcelona’ya katılmam için gerekli kolaylığı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.

-Biz bu açıklamalarınız için teşekkür ederiz. Suzuka için başarılar.


 

-Sıralamadaki şu anki liderimiz Serkan. Kısaca yarıştan bahsedebilir misiniz ?

-Barcelona en sevdiğim pistler arasında yer alıyor geçmişte birçok yarışa katıldım burada ve her noktasını ezbere bildiğim bir pisttir. Yarışa az bir zaman farkıyla Erşan’ın önünde başlamaya hak kazanmıştım. Son yarışlarda Erşan’ın ciddi bir yükselişte olduğunu biliyordum attığı turlar hemen hemen benim turlarım ile aynı hızdaydı ve yarışta beni zorlayacağının farkındaydım. Start da iyi bir kalkış yapıp yerimi koruyarak iyi bir başlangıç yaptım Erşan ilk birkaç tur tam arkamdaydı, sürekli aynalarımı kontrol etmek zorunda kalıyordum. Sonra yavaş yavaş Erşan’ın geride kaldığını gördüm ve fark açılmaya başladı böylece aracımı zorlamadan sorunsuz halde bitiş çizgisine kadar getirmeyi başardım.

-Bu yarışı da 1.olarak geride bıraktınız. Şampiyonluğunuz kesin diyebilir miyiz ? 

-Şampiyonluğum matematiksel olarak kesin değil daha geçmemiz gereken 3 yarış var ve her şey mümkün, bekleyip göreceğiz.

-Takım şampiyonasında takım arkadaşlarınızdan gerekli desteği alamıyorsunuz gibi bir görüntü var sizin yorumlarınız nedir.

-Gelelim takımın durumuna. Elbette takım arkadaşlarımdan gerekli desteği alıyorum ellerinden geleni yapıyorlar. Adnan Eren’i takıma alarak takımı daha güçlü hale getirdik. Bu yarışta ACTR ile olan puan farkını azaltmaya başlamak için iyi bir fırsat olduğunu sanıyordum ama önce Emin’in yarışa katılamayacak olmasını bildirmesi, ilk turda Taner Abi ‘nin kaza sonucu yarışa veda etmesi son olarak da Adnan’ın sağlık sorunları yüzünden yarışı tamamlayamamış olması (bir kez daha geçmiş olsun Adnan Eren) takıma büyük darbe vurdu. Takım arkadaşlarım hızlı ve istikrarlı sürücüler, Taner Abi’nin sıralama turlarında aldığı dereceyi yarışa yansıtsa podyumda bitirebilecek bir hıza sahip. Adan Eren’in yarış temposunu henüz bilmiyorum ama onunda ilk 5 içinde bitirebilecek bir potansiyeli olduğunu görebiliyorum. Emin’de kısıtlı imkanlarına rağmen istikrarlı sürüşü sayesinde takıma puan kazandırabiliyor. Bunlar dışında kalan yarışlarda takım şampiyonluğu için biraz şansa ihtiyacımız olacak..

-O zaman size şimdiden bol şanslar. Suzuka da basarilar.

-Teşekkürler.


Screenshot_marcas_mitsubishi_lancer_ks_barcelona_23-2-116-11-41-12 2016-02-23_00001 2016-02-23_00002 2016-02-23_00004 2016-02-23_00006 2016-02-23_00008

Semih‘e fotoğraflar için teşekkürler.

 

 

Bir sonraki etap Suzuka. Japonya’da görüşürüz.

 

 

Makaleler hakkında iyi kötü yorumlarınızı belirtirseniz memnun oluruz. Kalıcı bir site yapmak için sizin geri dönüşlerinize ihtiyacımız var. Her türlü fikirlerinizi admin@assettocorsatr.tk adresine bildirirseniz çok seviniriz.

 

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Bathurst V8 Yarışı başlıklı makalemizde actr, assetto ve assetto corsa hakkında bilgiler verilmektedir.

Author EfeCan
Published
Views 307

Comments

No Comments

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fotoğraflar

The access_token provided is invalid.

Twitter

Invalid or expired token.

Twitter

Invalid or expired token.

Next Match

Next match not found
Araç çubuğuna atla
casino maxi