Nordschleife’da WTCC’de Mehmet’in büyük talihsizliğine Taner’in galibiyetine sahne olan yarışın röportajı ile sizlerleyiz.

 

 

 

 

 

2016-09-16-2025-0053

-Merhaba Mehmet, bu zorlu pistte önce pole pozisyonu aldın, uzun bir süre lider gittin sonra Taner geçti. Neredeyse tekrar alıyordun liderliği ama olmadı. Aşırı hırsın kurbanı oldun ve yarıştan puan alamadın. Yarıştan ve o anlardan bahsedermisin ?

-Çok sevdiğim ve her km’sinden zevk aldığım bir pist. Pole başladım ve rahat bir sürüş sergiledim. Taner yetişince biraz hızlandım ve hata yaptım. Taner geçince daha hızlı gitmeye başladım ve Nordschleife’in bitişine kadar da gayet güzel geldim. Fakat o anda nedense H shifter üzerinden vites küçültmek istedim ve sola çok yanaşmıştım. Araba sekince bir anda sola döndü direksiyon ve maalesef bariyere sürttüm. Aslında büyük bişi değildi ama araba spin atınca kafadan sağ bariyere vurdu ve çalışmaz duruma geldi. Gerçekten sinirlerim alt üst olmuştu o anda. Ama yapacak bir şey yok. Hırsımın kurbanı oldum.

-Aslında kolaylıkla puan alabiliceğiniz bir pistti az katılım nedeni ile ama sizin de dediğiniz gibi hırsınız kurbanı oldunuz.

-Kesinlikle. Sonuncu bile olsam puan alabileceğim ve sevdiğim bir pistte hırsım yüzünden puan alamamak. Neyse bu konuyu kapatalım bence konuştukça sinirlerim zıplıyor.

-Bir daha ki yarış daha kontrollü gitmeni temenni ederiz. Geçmiş olsun.2016-09-16-2026-0056-İstikrar sonuç verdi anlaşılan. Güzel bir galibiyet oldu. Tuna ve Melih’in kazasında sende bir temas yaşadın ve aradan sıyrılamadın. Belki çok önceden fişi çekebilirdin. Biraz senin ağzından dinleyebilirmiyiz ?

-Üç test ile yarışa hazırlandım. Aracın ana ayarları zaten iyi durumdaydı. Sadece hızlı virajlar için biraz toe ayarı yapınca mücadeleci tur zamanlarına ulaştım. Sıralama turlarında tek tur şansımız vardı süre olarak. Bunu iyi değerlendiremedim. Arkalardan başlamak zorunda kaldım. Nurburging’den Nordschleife’ye çıkmadan 2-3 aracı geçmeyi planladım ve bu planım tuttu; ta ki önümdeki iki araç kaza yapana kadar. Kaza ile bütün yol kapandı, sadece sağ çimlerle bariyerler arasında tek araçlık geçiş yeri vardı. Tam o noktaya doğru hareketlendiğimde aynı anda araçlardan biri yolu açmak için geri manevra yapınca tuhaf bir kaza oldu. İyi niyetli yapılmış bir hareketti o geri manevra, kim olsa onu yapardı. Yarışın geri kalanında önümdekilere yetiştim ve geçtim. Önümde zafer için sadece Mehmet kalmıştı. Aramızdaki fark 10 saniyeler civarıydı ve artık son turdu. Nordschleife’ye çıkarken saniyeler 7-8 arasına düşmüştü. Bir kaç viraj sonra fark artık 3-4 saniyeydi. 1. carousel virajında artık yakalamayı planlıyor iken Mehmet’in kerb ile dansı çizgisini bozdu ve geçişi yaptım. O dakikadan sonra optimum bir sürüşle turu tamamladım ve 3 turu en hızlı tamamlayan araç oldum. Son turda Mehmet’in vahim kazası gerçekten üzücüydü. Podyuma çıkan ve bitiren arkadaşları da tebrik ederim. Buradan gelen puanlarla sıralamada biraz daha iddialı hale getirmiş olduk Lada’yı.

-Son olarak şampiyonanın gidiş durumu ve sizin şampiyona sonunda nerede olmayı hedeflediğiniz hakkında bilgi alabilirmiyiz ?

-Kısa sürede oldukça talep alan bir şampiyona oluyor. Yarış süresinin kısa olması konsantrasyon sorunu ve tecrübesi az olan pilotlar için oldukça çekici hale getirdi seriyi. Bunun yanında pilotların pist ayrımı yapıp şampiyonadaki yarışlara katılmaması üzücü. Bunun dışında oldukça başarılı bir seri oldu. Yeni sezonda biraz daha farklı yeniliklerle çok daha popüler olacağına inanıyorum. DTM serisine göre buradaki aracımız daha mücadele edebilir düzeyde. Serideki bir kaç yarışta yaşadığımız talihsiz temaslar aldığımız puanları etkilemiş olsa da yavaş yavaş hedeflediğimiz yere, üst sıralara ulaşacağız.

-Teşekkürler. Umarım  podyumlarınızın devamı gelir.


 

Yorumlarınızı buraya bırakabilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan 2016 Mazda MX-5 CUP 1. Yarış Vallelunga Club (Canlı) başlıklı makalemizde assetto corsa, mazda mx-5 ve mazda mx5 cup hakkında bilgiler verilmektedir.

Author antking
Published
Views 352

Comments

No Comments

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fotoğraflar

The access_token provided is invalid.

Twitter

Invalid or expired token.

Twitter

Invalid or expired token.

Next Match

Next match not found
Araç çubuğuna atla
casino maxi